Ačkoliv by letošní poněkud nestálé léto mohlo na památky v Karlovarském kraji přilákat více náštěvníků, situace je opačná. Provozovatelé hradů na Karlovarsku se shodují, že důvodem jsou právě velké výkyvy v počasí.

„Časté střídání počasí nám opravdu nevyhovuje. Pokud prší, lidé na tento fakt zareagují zpravidla až po několika dnech, když už se ale opět počasí zlepšuje,“ říká kastelán Státního zámku a hradu v Bečově nad Teplou Tomáš Wizovský. „Nerad se odvolávám na krizi, protože mi to přijde jako klišé, ale bude to zřejmě pravda. Lidé šetří, což sledujeme i na nákupu doplňkového zboží,“ dodává.

Další informace ze zámku upřesňuje pracovnice Jaroslava Frolová. Podle ní se dá návštěvnost jen těžko odhadnout. „Jednu sobotu přijde 150 lidí a za týden, i když je úplně stejné počasí, přijde třeba 650. Záleží opravdu na tom, jestli lidé zrovna mají po výplatě nebo před ní, jestli mají náladu a chuť se prohlídky zúčastnit,“ uvádí Frolová.

Podle Frolové jsou nejhoršími dny středa a pátek. „To například v úterý máme narváno, protože v pondělí je zavřeno,“ doplňuje s tím, že oproti loňsku zaznamenává zámek propad návštěvnosti téměř o 12 procent.

Na nestálé počasí si stěžuje i majitel Horního hradu Pavel Palacký. „Celkovou letošní návštěvnost nevidím až tak tragicky, je obdobná jako loni. S ohledem na velké výkyvy počasí je to ale horší s kulturními akcemi, které na hradě pořádáme každý víkend,“ vysvětluje Palacký.

Právě na víkendy se totiž vždy počasí tradičně zhorší.

Například ale Hornické muzeum v Krásně si zatím návštěvnost pochvaluje. „Je to slušné, denně chodí kolem padesáti lidí. Počasí na to rozhodně nemá vliv, ba naopak. Když je horko, lidé se chodí koupat a návštěvnost klesá. Pokud ale prší, jdou třeba právě do muzea,“ říká pracovnice Hana Cinertová.

A jaká je situace na statku Bernard v Královském Poříčí? „Trochu nižší návštěvnost zaznamenáváme u kulturních akcí, které nyní pořádáme. Neznamená to ale, že by nám nějak klesala, spíše stagnuje. Ostatně s tím nyní mají problém všichni, co pracují v cestovním ruchu,“ prohlásil jednatel Správy pamětihodností v Královském Poříčí Miroslav Makovička.

„Deštivé počasí má určitě vliv na návštěvnost. Nyní často pršelo, a proto přišlo méně lidí,“ konstatovala zaměstnankyně hradu Vildštejn ve Skalné Jiřina Mázlová a doplnila, že památku mají v oblibě i cizinci, a to především německé a ruské národnosti.

Podobná situace je podle vedoucí provozu Věry Cenzlové i na hradě Seeberg.

Proměnlivé a mnohdy deštivé počasí naopak vyhovuje správě Chebského hradu či zámku Kynžvart. Jak konstatovali zaměstnanci tohoto zámku, návštěvnost je v Kynžvartu poměrně vysoká, a to i přes nepříznivé počasí. „Spíše nám pomáhá, protože turisté se chodí do zámku schovat,“ doplnili zaměstnanci památky.

(jako, mih, kri, let)