VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veronika Vlková rezignuje už dnes na post primátorky

Karlovy Vary - Primátorka odchází na mateřskou dovolenou, nahradit ji má údajně Werner Hauptmann

15.11.2008 103
SDÍLEJ:

Veronika Vlková, primátorka města Karlovy VaryFoto: DENÍK/Archiv

Dlouhé týdny se o tom v Karlových Varech spekulovalo a až teprve nyní se to potvrdilo. Karlovarská primátorka Veronika Vlková (ODS) odchází ze své funkce. Na post primátorky rezignuje už dnes, tedy téměř dva roky po svém zvolení. Ve čtvrtek to Vlková sama potvrdila. Na postu ji má údajně nahradit Werner Hauptmann, nynější ředitel Krajského úřadu Karlovarského kraje v Bruselu a karlovarský zastupitel (ODS). Otázkou je, co ve skutečnosti primátorku k tak zásadnímu rozhodnutí vedlo.

„Důvody pro tento krok jsem pečlivě uvážila a jsou čistě mým osobním rozhodnutím,“ píše Vlková ve svém oficiálním prohlášení s tím, že se chce věnovat rodině a svým dvěma malým dětem.

Podle několika zdrojů z radnice však byla Vlková postavena před ultimátum – buď odstoupí ze své funkce sama, anebo bude na nejbližším jednání karlovarského zastupitelstva, které se koná už v úterý 18. listopadu, odvolána. „Já to také takto slyšel,“ shodovalo se několik politiků, které redakce během posledních dnů kontaktovala. Jeden z nich dokonce prohlásil: „Poslední kapkou pro některé lidi z rady bylo, že nařídila vnitřní audit všech svých náměstků. To se některým lidem hodně nelíbilo,“ uvedl zdroj.

O tom něco zaslechl i náměstek primátorky Tomáš Hybner (ČSSD): „Také jsem to slyšel, ale podle mě tohle není důvodem k rezignaci primátorky. Vnitřní audit je nařízený od června a je to standardní záležitost,“ podotkl.

Podle slov Antonína Vlka, předsedy karlovarské ODS, předcházela rezignaci primátorky několikatýdenní diskuze. „Veroniku Vlkovou k tomu vedly soukromé a rodinné záležitosti. Jde o klidnou politickou dohodu. Nového primátora z řad ODS, protože tento post obsazujeme my, bychom rádi zvolili už na zasedání karlovarského zastupitelstva v úterý 18. listopadu. Politické dohody povedeme přes víkend,“ uvedl Vlk. Koho ODS nominuje, ovšem neprozradil. Werner Hauptmann už ovšem potvrdil, že byl osloven a je jedním z kandidátů ODS na karlovarského primátora. „Je to strašně rychlé. Včera jsem se vrátil z Bruselu a musím nabídku promyslet politicky i soukromě. Rodinu mám v Bruselu, musíme vše pečlivě zvážit,“ uvedl.
Radní Arnošt Donth (ODS) se domnívá, že demise primátorky je rozumným řešením. „Tlak na ni byl ale skutečně velký,“ podotkl Donth.
I ČSSD, která je v Karlových Varech s ODS v koalici, uznává, že post primátora musí obsadit ODS. „ODS vyhrála volby, proto musí přijít s návrhem. Čeká nás další maraton vyjednávání. Rozhodnutí koaličního partnera respektujeme. Za sebe mohu říct, že spolupráce s Veronikou Vlkovou byla dobrá,“ uvedl Tomáš Hybner.

Náměstek Petr Keřka (ODS) včera nezvedal telefon, jeho vyjádření se tak Deníku získat nepodařilo.
Členy ODS, kteří minulý týden ze zastupitelského klubu ODS vystoupili (Monika Makkiehová, Eva Vighová a Pavel Ondrejcsik), demise primátorky nepřekvapila. „Očekávali jsme, že k tomu dojde. Po komunálních volbách v roce 2006 se nediskutovalo, kdo bude zvolen primátorem. O jmenování Veroniky Vlkové bylo rozhodnuto během deseti minut,“ zavzpomínala Monika Makkiehová.

Dodala, že pokud Keřka chce dodržet volební výsledky, tak by měl do uvolněné funkce primátora navrhnout sám sebe. „Po něm by přicházel v úvahu doktor Brdlík, který skončil ve volbách na druhém místě. Pokud by on nabídku nepřijal, měl by být post primátora logicky nabídnut Otakaru Maceškovi. Ten se umístil na místě za doktorem Brdlíkem,“ reagovala zastupitelka s tím, že pro zvolení Hauptmanna primátorem tito tři „odpadlíci“ ODS ruku nezvednou.

Ani opozici krok primátorky nešokoval. „Dalo se to čekat. Buď odstoupí sama, nebo bude odvolána. Byl to záměr náměstka Keřky, odstranit ji, a bylo jen otázkou času, kdy se jí zbaví,“ konstatoval Petr Kulhánek (KOA). Podle něho nebyla rezignace Vlkové rozhodně z její svobodné vůle.
Podle Jiřího Kotka (SNK/ED) primátorka neodolala dlouhodobému tlaku svých kolegů. „Důvody, které ke své rezignaci uvádí, jsou pouze zástupné. Vnímám to jako další signál, že se koaliční vlčáci začínají požírat sami mezi sebou,“ zdůraznil.

Kdo je naopak překvapený, jsou karlovarští komunisté. „Nejsme nakloněni, aby se měnila garnitura během volebního období. Jsem překvapený, že ODS nemá tak silné mechanismy a musí někoho odvolávat. Podle mě nenastala žádná situace, na základě které by musela primátorka odstoupit. Není to pro město dobrá situace,“ uzavřel Jaroslav Borka (KSČM).

(Ivana Kalinová, Jana Kopecká)

15.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 103
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení