VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj zklamal rómské občanské sdružení

Karlovarsko - Ladislav Bílý: Peníze z EU měly skrze nás sloužit lidem. Místo toho slouží čachrům

30.1.2008
SDÍLEJ:

Foto:

Fiaskem skončil projekt vzdělávacího a podpůrného centra pro studenty z řad romské populace iniciovaný Romským občanským sdružením Karlovy Vary. Proč k tomu došlo? O tom hovoříme s předsedou sdružení Ladislavem Bílým.

Do projektu jste kvůli vzdělávání mladých Romů dávali velké naděje. Proč to nevyšlo?
Podle mého názoru je to přispěním úředníků odboru investic a grantových schémat krajského úřadu, kteří neplní svoje povinnosti a nejsou pro svoji práci dostatečně kompetentní. Je jim naprosto jedno, do jaké situace dostávají neziskové organizace v regionu svým přístupem. Nedobrá je i komunikace s pracovníky kontrolního oddělení úřadu.

O co v projektu šlo?
Začnu od začátku. Projekt byl schválen v roce 2006. Jeho cílem byla podpora a pomoc stávajícím studentům středních škol z romského etnika v kraji a dále motivace a pomoc budoucím studentům. Realizován měl být od srpna 2006 do června 2008. Malé potíže byly už na začátku, protože projekty EU musí být předfinancovány a nám trvalo tři měsíce, než se nám podařilo zajistit peníze úvěrem od banky. K zásadním potížím došlo, když byla prováděna kontrola ze strany pracovníků krajského úřadu. Našly se sice nedostatky (v účetnictví organizace ROS, nikoli v účetnictví projektu), zapříčiněné nepředáním některých dokladů z roku 2006. Vše bylo odstraněno. Avšak když jsme v srpnu 2007 podali žádost o proplacení profinancovaných prostředků ve výši asi 260 tisíc korun, do současné doby tato žádost nebyla akceptována. Vedoucí odboru investic a grantových schémat po nás naopak v listopadu požadoval doklady o bezdlužnosti organizace.

Jak jste to řešili?
No, zeptal jsem se, kde mám vzít peníze, když mi tyto jsou zadržovány pracovníky uvedeného odboru. Pan vedoucí mi doporučil, abych si někde finance půjčil. To už jsem ale kvůli projektu udělal. Připadám si jako v Kocourkově.

Takže vše padlo?
Ano. Jsme nyní jako organizace zadluženi a máme velké problémy. Cítíme se také zneváženi a podvedeni. Mladí Romové, které jsme přesvědčovali o nutnosti středoškolského vzdělání, se na tomto projektu přesvědčili o tom, že majoritní společnost nechce, aby se mohli vzdělávat. Jsem znepokojen tím, jak funguje taková instituce, jakou je krajský úřad. Obrátil jsem se s touto opodstatněnou a závažnou kritikou i na zastupitele kraje. Přál bych si jen, aby byla provedena kontrola projektu. Pak se uvidí, kde je pravda.

Autor: Silvie Risová

30.1.2008
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení