Milan a Petr Zádamští a Alan Treml, členové údajného zločineckého gangu, který měl dlouhé roky vydírat podnikatele v západních Čechách, musí zůstat za své delikty ve vazbě. Potvrdil to minulý týden Vrchní soud v Praze, který konstatoval, že kvůli mimořádně závažné trestné činnosti nemohou být tyto osoby propuštěny na svobodu. Přes všechny tyto okolnosti však vedení karlovarského magistrátu stále vážně uvažuje o tom, že těmto lidem prodá část bývalého nákupního střediska Severka na sídlišti Čankovská.

Jde o prodej nebytových prostor, které má v Severce pronajaté od města firma Casso Invest. Jejími jednateli jsou bratři Zádamští, do srpna loňského roku to byli Milan Zádamský a Alan Treml. Oba začátkem léta roku 2007 zatkli policisté ze speciálního útvaru. Tremlův post tak v Casso Invest obsadil Petr Zádamský. I mladší bratr údajného šéfa gangu však následně skončil za mřížemi. Casso Invest tak nyní na základě plné moci Milana Zádamského zastupuje Tremlův bratr Josef.

Právě on s radnicí vyjednává všechny náležitosti ohledně prodeje nebytových prostor v Severce. Tento materiál budou už příští týden v úterý schvalovat karlovarští zastupitelé. Někteří z nich jsou tím velmi zaskočeni. Tímto bodem se budou zabývat už podruhé. V červnu letošního roku ho stáhli z jednání po bouřlivé diskusi, kdy málem došlo i na rvačku. „Pro tento bod já zvednout ruku zkrátka nemůžu, protože to odporuje etice,“ prohlásil například zastupitel Jaroslav Borka (KSČM), podle kterého nebyl tento materiál dokonce ani projednáván v politických klubech. „Nechápu to. Nebyla k němu pořádná příprava, a tak se materiál vrací do zastupitelstva ve stejné podobě jako před několika měsíci. Já bych na to šel jinak. Prodiskutoval bych v klubech zásadní pro a proti a na základě toho bych se pak rozhodl,“ konstatoval Borka.

Také zastupitel Petr Kulhánek (KOA) má s tímto bodem zásadní morální problémy. „Z právního hlediska je tento materiál nenapadnutelný, ale město by se mělo chovat také eticky a v souladu s morálkou. Kdybych někomu prodával dům, tak bezúhonnost kupujícího by byla jednou z mých podmínek,“ reagoval Kulhánek.

Pro Jiřího Kotka (SNK/ED) je navíc rozporuplná i cena Severky, která vzešla ze znaleckého posudku. Podle něho je příliš nízká. „Karlovarská koalice se po prohraných volbách rychle otřepala a došlo jí, že musí zrychlit své kroky s nakládáním majetku. Proto chce prodat Severku včetně všech kontroverzních okolností, jako je nejen cena, ale i kupující Casso Invest,“ poznamenal Kotek.

Náměstek primátorky Tomáš Hybner (ČSSD) zdůraznil, že prodej všech nebytových prostor byl v červnu stažen proto, že koalice neměla potřebné hlasy.

„Materiál byl ale v klubech projednán a nemyslím si, že by měl být prodej blokován jen kvůli Casso Investu. Severku rozprodáváme původním nájemcům. Nemůžeme dělat žádné restrukce kvůli tomu, že jsou jednatelé této firmy ve vazbě. O jejich vině zatím soud ani nerozhodl,“ dodal Hybner.
Vedle Casso Investu budou zastupitelé řešit také prodej části Severky například pro firmu Alcom, již spoluvlastní zastupitel Jaroslav Zach (ODS). Celkem jde o sedm nebytových prostor.

(jako, iva)