Na úterní zasedání rozšířené rady města dlouho nezapomene novorolský starosta Václav Heřman. Při cestě domů jej mezi dvěma novorolskými travnatými hřišti přepadla dvojice násilníků. Starosta po jejich útoku utrpěl tržnou ránu na hlavě a pohmožděniny na celém těle.

„Nevím, co za tím stálo. Rozhodně to ale nebylo loupežné přepadení. Ti dva po mě nechtěli vůbec nic. Ani peníze, ani cenné věci. Jen mě chtěli poznamenat,“ řekl po útoku násilníků novorolský starosta.

„Šel jsem prostě domů, najednou jsem slyšel dupání a než jsem se otočil, už jsem dostal první ránu. Okamžitě mi spadly brýle, takže jsem toho moc neviděl. Dvakrát se mi podařilo agresorům na chvíli utéci, ale vždy mě dostihli a pokračovali v kopání a mlácení. Utekli až když viděli, že mi po silné ráně nějakým předmětem teče z hlavy krev a mám tam tržnou ránu,“ doplnil starosta s tím, že za napadením byla určitě snaha mu ublížit. To dokumentuje Heřman slovy, která pronesl agresivnější z útočníků: „Řekl: 'Miř mu na ksicht, ať je poznamenanej!' V politice se může stát všechno. Tohle ale byla profesionálně odvedená práce,“ doplnil starosta.

Zranění novorolského starosty potvrdil i Lukáš Hutta, mluvčí krajské záchranky. „Muže sanitka vyzvedávala v restauraci U hřiště. V nemocnici mu lékaři ošetřili třžnou ránu na hlavě a pohožděniny,“ řekl Hutta.

Případ napadení Václava Heřmana řeší policisté jako výtržnictví a ublížení na zdraví.

„Násilníci muže několikrát udeřili neznámým předmětem, na zemi do něj ještě kopli. Jeden z útočníků byl maskovaný šálou. Zatím se nepodařilo zjistit, že by mělo napadení souvislost s výkonem funkce starosty Nové Role,“ řekl k případu Michal Šavrňa, velitel služby pořádkové policie karlovarského okresního ředitelství policie.


Proč byl přepaden? To starosta neví

Starosta Heřman uvedl, že podobným útokům se zabránit nedá. „Nevím, jak bych se měl těmto mafiánským praktikám bránit. Ti muži byli na akci perfektně připraveni a měli dokonale vymyšlené místo, kde zaútočí. Pokud si vás někdo vyhlédne, tak si vás najde všude,“ dodal Heřman.

Starosta prý netuší, co by za útokem mohlo stát.

„Nikdo mi nijak nevyhrožoval ani nic podobného. Proto by mě důvod vážně hodně zajímal, abych věděl, kde jsem třeba udělal chybu. Snažím se s lidmi jednat v klidu a nejsem agresivní typ člověka. I úterní zasedání rady bylo klidné a konstruktivní. Tak vážně nevím, o co jde,“ poznamenal starosta.

„Nyní mě čeká ještě několik vyšetření, protože mám strach, abych neměl nějaké vnitřní zranění hlavy,“ informoval starosta. „Jinak bych chtěl vzkázat tomu, co ty dva agresory na mě poslal, že by jim měl připlatit, protože odvedli skutečně profesionální násilnickou práci, což dokazují má zranění,“ uzavřel starosta Heřman.
Před několika lety byl přepaden i náměstek karlovarského primátora

Starosta Nové Role není prvním komunálním politikem na Karlovarsku, který čelil útoku násilníků. Obdobnou zkušenost má i Petr Keřka, náměstek karlovarského primátora.

Keřku násilníci přepadli v roce 2001. „Nevím, třeba to byla náhoda. Třeba si mě tenkrát s někým spletli,“ řekl náměstek Keřka. „Ze začátku jsem měl strach vyjít na ulici. Tehdy mě to dost poznamenalo. Teď už je to ale pryč,“ doplnil náměstek primátora.

Petr Kozohorský, Jan Havelka