V podstatě jediným politikem z Karlovarska, který se vypraví na olympiádu do Pekingu, je novorolský starosta Václav Heřman. Podle něj je to historická událost, kterou nechce propást.

Kdy do Číny odlétáte a jak si tuto cestu hradíte?
Na olympijské hry do Pekingu odletím v sobotu 9. srpna. Chtěl jsem se vyhnout oficiálnímu zahájení, které mě tolik neláká. Zpět do Nové Role se pak vrátím 19. srpna. Cestu si hradím z vlastních prostředků. Výhodou ale je, že mám v Číně známé, takže nebudu mít problémy například s ubytováním. Zároveň už tam mám i rezervované vstupenky na vybrané sporty, takže jsem se snažil cestu připravit tak, abych tam nemusel řešit nějaké stresy.

Co je podle vás na olympiádě v Pekingu tak zajímavé?
Čína je celkově zajímavá země s bohatou historií. Konkrétně na olympiádě mě zajímá hlavně zajímavé mísení kultur, které se tam bezesporu setkají. Z toho důvodu považuji návštěvu za velmi atraktivní.

Čína je pro některé lidi poměrně kontroverzní stát. Jaký na to máte názor?
Je pravda, že to tak řadě lidí připadá. Důležité je ale, aby se člověk snažil tuto zemi sám poznat a udělat si vlastní názor. Určitě není na světě žádný stát, kde by bylo vše v úplném pořádku.

Které sporty vás na olympiádě nejvíce zajímají?
Určitě se chystám například na tenis, atletiku a láká mě také basketbal, hlavně ten ženský.

Určitě budete fandit našim sportovcům, máte připraveného něco speciálního?
Bohužel se nedají sehnat dresy, které by přímo celkově propagovaly Českou republiku, proto si s sebou povezu fotbalový dres naší reprezentace, abych naši zem propagoval. Jinak samozřejmě našim sportovcům velmi fandím a doufám, že pro ně tyto hry dopadnou co nejlépe.

Rozhovor vedl Jan Havelka