V poslední době je aktuálním tématem zvětšená míra porodnosti. Maminek s malými dětmi přibývá a tím i více kočárků v ulicích. Je však otázka, jestli města, obchody a různé instituce skýtají dostatečně vhodné podmínky pro pohyb kočárků. Na situaci v Sokolově se maminky shodují se na tom, že se jim město snaží jejich cestování s kočárky co nejvíce usnadnit. Přesto se mohou setkat s celou řadou nesnází a překážek.

„Nemůžu jezdit nakupovat do Plusu. S kočárkem neprojedu turniketem do prodejny a abych nechávala kočárek před vstupem, to si netroufám. Lehce bych o něj mohla přijít,“ stěžovala si mladá maminka Monika Němečková ze Starého Sedla.
Miroslava Stehlíková z Kaceřova na otázku, zda je spokojená s městskými podmínkami pro ježdění s kočárkem odpověděla, že „ano, až na některé malé prostory v obchodech“ a na to, že „se nedostane do patra v obchodním domě Uralu.“

Podobně situaci hodnotí i paní Renata Kejšarová. „Kromě schodů v Uralu jsem celkem spokojená. Dostanu se všude a nemám s tím žádné problémy.“
Na to, jestli by uvítaly parkovací místa pro kočárky před supermarkety a obchody s potravinami, odpovídaly jednohlasně „ano.“ „Místa na parkovištích? Určitě. Ještě když jsem měla auto bez kufru, musela jsem kočár ukládat na sedačky a pokud vedle mě zaparkovalo auto, nemohla jsem pak kočár vytáhnout,“ řekla jedna z maminek. Další k tomu podotkla, že: „pokud někde taková vyhrazená místa jsou, tak tam stojí auta, která tam nemají co dělat.“ Svůj názor vyjádřila i paní Večerková, která si stěžovala na to, že pokud někde odloží kočárek, riskuje, že jí ho někdo ukradne. Anna Hrůzová ze Sokolova je opačného názoru. „Parkoviště jsou velká, ještě jsem se nesetkala s žádnou komplikací.“

Cestování autobusem a jinými dopravními prostředky se nesetkávájí s negativními ohlasy. Problémové jsou však některé sokolovské chodníky a mimo jiné i nově vydlážděný chodník kolem sokolovského zámečku.

U prodejen sítě Spar, jejíž hlavní prodejna je v Chebu, jsou k dispozici širší parkovací místa 5,20 x 2,70 m oproti běžným 4,50 x 2,50 m. „Vycházíme tím vstříc právě rodinám s dětmi,“ tvrdí Jan Vávra, zástupce Spar.

V Karlových Varech u nákupního centra Varyáda nejsou žádná parkovací místa speciálně pro matky s dětmi. Parkování pro zdravotně postižené však podle předpisů nechybí. Nejinak je tomu u Hypernovy.

„Parkování pro rodiny nemáme. S kočárky ale maminky mohou přirozeně do prostor centra,“ říká vedoucí manažerka Hypernova Karlovy Vary Judita Plšková.
„Nepotřebuji žádné speciální parkování. Zato bych uvítala, kdyby bylo ve všech větších nákupních střediscích nějaké místo pro děti, dětský koutek,“ říká Pavlína Houdková z Karlových Varů.

Podle její kamarádky Radky Kouřilové by se však parkovací místa pro rodiny hodila u každého většího obchodu. „Přivítala bych, kdybych mohla auto zaparkovat co nejblíž k obchodu. S tříletým dítětem a miminem v kočárku se špatně chodí přes celé parkoviště. také by bylo snazší, kdybych pak s nákupem nemusela tak daleko. Starší chlapec je hodně živý, jen tak tak ho člověk uhlídá, aby neskočil pod auto,“ říká mladá žena.
Vyhrazené ´rodinné parkování´ mají u nákupního centra Tesco v Karlových Varech. „Nevyužíváme ho. Když jedeme na velký nákup, jezdíme vždy s manželem a na dvě děti společně stačíme. Vyhovovalo by nám spíš, kdyby byly v nákupních centrech zřízeny hlídané koutky pro děti, jak tomu je například v Anglii,“ říká Zuzana Kramářová z Ostrova. Jak řekla, preferuje nakupování v menších obchůdcích přímo ve městě, kde si může dovolit nechat dítě venku, u výlohy, aniž by ho brala s sebou dovnitř.

„Řádí teď chřipky, jen nerada beru s sebou děti do větších obchodů, kde je vystavuji možné nákaze. Proto i potraviony teď na mateřské dovolené raději nakupuji u nás v Tuhnicích,“ hodnotí možnosti mladá maminka.