Jediného policistu z Karlovarska vyšetřovala v loňském roce inspekce ministerstva vnitra. Do problémů se muž dostal mimo rámec svých služebních povinností. Doplatil na snahu pomoci nezákonnou cestou bližnímu svému.

„Jako předseda výboru sdružení vlastníků bytových jednotek uzavřel smlouvu o dílo na výrobu a montáž plastových oken a na demontáž těch stávajících. Součástí smlouvy byla i montáž plastových dveří za 24 800 korun. Ty se ale na domě, ve kterém policista žije, nikdy neobjevily. Radovat se z nich však mohl někdo jiný, protože je firma nainstalovala na jiný dům. Zaplatilo jej sdružení vlastníků bytů, kterému předsedal obviněný policista“ popsal jediný loňský případ trestního stíhání policisty Miloš Petržílka, zástupce ředitele Okresního ředitelství Policie České republiky Karlovy Vary. Soud podle jeho slov rozhodl o vině policisty. Ten opustil řady policie v lednu 2008 bez nároku na výsluhu.

Obvinění z trestného činu zneužívání pravomocí veřejného činitele čelí sokolovský policista. Ten měl spolupracovat s gangem Zádamských, který měl vydírat podnikatele. Informaci potvrdila Renata Havelková z plzeňského státního zastupitelství.
„Mohu potvrdit, že proti policistovi bylo zahájeno stíhání pro trestný čin zneužívání pravomocí veřejného činitele. To spočívalo v tom, že ve své pozici se dozvídal skutečnosti chráněné zákonem. Ty sděloval jiným osobám, ačkoli věděl, že subjekty může vystavit nebezpečí nebo mařit vyšetřování,“ uvedla k případu státní zástupkyně.
Sokolovský policista není jediným, kdo Zádamského gangu v minulosti pomáhal. S ním totiž spolupracovali i dva strážníci Městské policie v Ostrově. Ani jeden už ovšem u městské policie nepracuje.

Na Chebsku v minulém roce zaznamenali policisté trestnou činnost svých kolegů ve dvou případech. V těch bylo zahájeno trestní stíhání. „Šetření v trestné činnosti provádělo ministerstvo vnitra,“ uvedla chebská policejní mluvčí Martina Hrušková.

Lidé se na policisty, kteří páchají trestné činy, dívají s rozpaky. „Nevím, co si o tom myslet,“ řekl dvaadvacetiletý Jiří z Chebu. „Myslím, že je chyba v tom, že k policii vezmou každého.“ Ale dodal, že je práce náročná a tak by ji sám dělat nechtěl.
Někteří vnímají problém jinak. „Když obyčejní lidé vidí u svých politiků, že často porušují zákon, není divu, že se tak chovají sami,“ řekl sedmačtyřicetiletý Jaroslav z Chebu. „A policisté jsou také jen lidé. Přiznávám, že bych raději dal úplatek, než měl záznam.“
Někteří policisté ale takové chování hrubě kritizují.

„Šel jsem k policii právě proto, abych trestným činům zabraňoval,“ uvedl mladík, který je u policie teprve několik měsíců. „Někteří mí kolegové se možná nechovají úplně vhodně, ale to neznamená, že tak budu k práci přistupovat také já.“

(koz, dur, sim)