Přestože do přijímacích zkoušek na střední školy a učiliště zbývá ještě několik měsíců, školy se už nyní snaží nalákat deváťáky. Ze souboje učebních a maturitních oborů však vychází většinou vítězně studium zakončené ´zkouškou dospělosti´.

„Na naší škole nabízíme čtyřleté obory i výuku řemesel. Bohužel o učiliště není příliš velký zájem. Je to dlouhodobý problém, protože střední školy stále snižují požadavky. Každý si tak vybírá maturitu a řemeslníků výrazně ubývá. Podle mě bude tento trend pokračovat i v budoucnu. Přitom o vyučené absolventy je na trhu práce obrovský zájem,“ konstatoval Michal Vachovec, ředitel karlovarské Střední odborné školy stavební. „Pokud půjde takto vývoj dál, bude za chvíli nouze o vyučené zaměstnance. Za chvíli budou zedníci opět placeni zlatem,“ dodal.

Podle něj však není problém v nedostatku odborníků či málo prostoru pro praxe. „My většinou do učebních oborů nabíráme kolem šedesáti žáků. Dokázali bychom jich ale bez problémů učit i devadesát. Ty ale nemáme. Občas se však stane, že žáci po ročním studiu s maturitou chtějí přejít na učiliště, ale je pak pro ně těžké dohnat hlavně praktické věci,“ doplnil ředitel.

Školy se tak snaží co nejvíce pořádat propagační akce na základkách. „Je to nutnost. Snad kromě gymnázií, která většinou mají dost uchazečů, musí tyto návštěvy dělat všichni. Většinou s těmito akcemi začínáme už na podzim,“ dodal Vachovec.

Některé základní školy si tento vývoj uvědomují, a snaží se deváťákům s výběrem studia poradit. „Rozhodně si nemyslíme, že by byla učiliště méněcenná. Od nás většinou odchází tak polovina za středním vzděláním a stejný počet na učební obory. Uvědomujeme si totiž, že řemeslníků je nedostatek. Proto dětem vysvětlujeme, že je mnohdy lepší být kvalitně vyučen a mít hodně šancí sehnat práci, než s problémy získat maturitu a být nepoužitelný,“ prohlásila Jiřina Klírová, ředitelka Základní a mateřské školy Regionu Karlovarský venkov. „Rozumné je to, když deváťák nejprve jde na učiliště, aby měl určitou jistotu, a pak si maturitu dodělá,“ dodala Klírová.

Paradoxně nemají převratný zájem zaručený ani gymnázia. „Přijímací zkoušky jsou až v dubnu, takže je brzo na nějaké závěry. Pravda je ovšem taková, že zatímco o osmileté studium je zájem pořád obrovský, na ta čtyřletá se hlásí vždy jen o pár zájemců víc, než kolik jich přijímáme. Je to možná i tím, že žáci stále vyplňují na první kolo pouze jednu školu a tak si možná vybírají snazší alternativy. Zatím si však na zásadní nezájem naštěstí nemůžeme stěžovat,“ informoval Zdeněk Papež, ředitel Prvního českého gymnázia Karlovy Vary. „Dceru rozhodně nebudu do ničeho nutit. Školu by si měla vybrat podle svého. Je důležité, aby ji škola bavila a věděla, že na to má předpoklady. Maximálně jí trochu poradím,“ řekla matka jedné z budoucích studentek.