Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nastolí UNESCO řád v lázních?

Karlovarský kraj - Lázeňský trojúhelník usiluje o zápis na seznam světového historického dědictví

15.2.2008
SDÍLEJ:

Zpívající fontána a kolonáda v Mariánských LázníchFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Lázeňské město Karlovy Vary je po úterním zasedání zastupitelstva opět blíže k zapsání na seznam UNESCO. O jeho členství se uvažuje v rámci významného lázeňského trojúhelníku, do kterého vedle Karlových Varů patří také Mariánské a Františkovy Lázně. I když se o zapsání na seznam světového dědictví hovoří už několik měsíců, karlovarští zastupitelé až teprve toto úterý udělali zásadní rozhodnutí, když členství schválili.
Karlovarští patrioti tuto snahu vítají. Věří, že i díky členství v UNESCO se podaří zabránit v další devastaci města, jehož podstatná část tvoří památkovou zónu.

Investoři, kteří právě v této lokalitě budují jeden hotel za druhým, však na to berou ohled jen minimálně. Důkazem je například demolice památkově chráněného objektu Eboli. Problém je navíc i v tom, že na radnici už roky nepůsobí hlavní architekt a funkční není ani komise pro architekturu.
„Rada města Karlovy Vary si vzala právo rozhodovat o architektuře města a my jsme svědky megalomanské výstavby v lázeňském území. To, co se v něm děje, tedy například stavba garáží pod Imperialem, stavba na Zámeckém Vrchu, zahradnictví Na Vyhlídce, kde mají vyrůst šestipatrové domy a podobně, to by se pod záštitou UNESCO stát nemohlo,“ prohlásil na zastupitelstvu Jiří Kotek.

Primátorka Veronika Vlková (ODS) argumentovala, že zapsání na seznam světového dědictví už řešila loni v únoru. „Vždy jsem říkala, že členství v UNESCO je pro nás velmi významné. Jedinou komplikací je, že o tom uvažujeme společně se dvěma dalšími městy. Musíme tedy nejdříve vyjasnit vztahy uvnitř tohoto trojlístku,“ vysvětlila Vlková.

Například její náměstkyně Jana Petříková (ČSSD) se domnívá, že si to Karlovy Vary určitě zaslouží. „Pochopitelně to pak bude znamenat, že budeme muset striktně dodržovat zákony,“ poznamenala. Radní za ČSSD Václav Larva má ale ze zápisu na seznam UNESCO přece obavy. „Vůbec nic proti tomu nemám. Na druhou stranu jsou však čeští památkáři schopni zablokovat jakoukoliv stavbu. Česká památková péče je zkrátka postavena na bizarních zákonech. Památkáři by měli mnohdy přistoupit na rozumný kompromis,“ podotkl.

Podle ředitele Národního památkového ústavu v Lokti Romana Procházky Karlovy Vary na členství vydělají. „Pokud by na to skutečně došlo, bude zápis výhodný jak pro obyvatele, tak pro místní podnikatele. Být na tomto seznamu je pro město velkou reklamou,“ konstatoval Procházka, podle něhož po možném zápisu budou pro města platit stále stejné zákony i předpisy. „Ať se zápisu obává ten, kdo chce porušovat zákony. Pak se totiž případ bude řešit i na mezinárodní úrovni, bude to pak i mezinárodní ostuda,“ dodal Procházka.

Jak už před časem uvedl Michal Beneš, tajemník pro UNESCO, jde zatím jenom o návrh. „Než by mohl být schválen, uplyne řada let. Není na to ještě zpracována ani nominace. Navíc zařazení lázeňského trojúhelníku není nyní na mezinárodní úrovni na pořadu dne,“ dodal Beneš.⋌

Autor: Jana Kopecká

15.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení