Včelaři řeší další problém. Zatímco vloni šlo především o choroby včelstev, letos způsobily časté deště a vlhkost, že je málo medu a včelstva je třeba dokrmovat.

V loňském roce byly včely vystaveny ohrožení především moru včelího plodu a varoáze. „Mor včelího plodu byl aktuální především na Moravě, ale v našem kraji se vyskytl v menší míře třeba na Chebsku,“ řekl Deníku Martin Starck, včelař z Lokte.

Podle Starcka je ale situace letos diametrálně odlišná. „Letos choroby včelstev zdaleka tak výrazně nepropukly, ale přišla jiná rána v podobě nepříznivého počasí. To způsobilo, že například v době očekávané snůšky z akátu včelstva pro chladné počasí nelétala a tedy nemohla tento zdroj využít,“ poznamenal Starck.

Tam, kde již snůška skončila a bylo provedeno medobraní, musí již včelař včelstva zakrmovat, protože přirozené zdroje potravy jsou slabé a nepokrývaly by potřebu včelstev. Včelstva právě v tomto období začínají vytvářet tzv. dlouhověké včely, které budou ve včelstvu až do jara následujícího roku. Dostatečné množství těchto včel je zárukou správného vyzimování a využití jarní snůšky. Následkem toho dojde v letošním roce k propadu domácí produkce medu minimálně o jednu třetinu, v některých oblastech i výrazně výše.

Nízká produkce medu s sebou nese pochopitelně i navýšení ceny tohoto produktu. Výkupní cena květového medu se v roce 2008 pohybovala okolo 30 korun za kilogram, zatímco letos to je okolo 50 korun. Celková produkce medu bude ale známa až v závěru září tohoto roku.

Ohrožení včelstev si uvědomuje i Karlovarský kraj, který se snaží včelařům pomoci. „Na letošní rok uvolnil Karlovarský kraj na pomoc včelařům 1,5 milionu korun. Finanční prostředky byly mezi včelaře v kraji rozděleny během prvního lednového týdne. Už na jaře nám včelařům přislíbil pomoc i na příští rok člen krajské rady Jaroslav Bradáč,“ řekl Deníku včelař z Lokte.