VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Včelaři v kraji: Počasí snížilo produkci medu!

Karlovarský kraj – Nízká produkce medu způsobí i navýšení ceny produktu z loňských 30 korun za kg na letošních 50 korun, říká včelař Martin Starck.

27.7.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Evžen Pajskr

Včelaři řeší další problém. Zatímco vloni šlo především o choroby včelstev, letos způsobily časté deště a vlhkost, že je málo medu a včelstva je třeba dokrmovat.

V loňském roce byly včely vystaveny ohrožení především moru včelího plodu a varoáze. „Mor včelího plodu byl aktuální především na Moravě, ale v našem kraji se vyskytl v menší míře třeba na Chebsku,“ řekl Deníku Martin Starck, včelař z Lokte.

Podle Starcka je ale situace letos diametrálně odlišná. „Letos choroby včelstev zdaleka tak výrazně nepropukly, ale přišla jiná rána v podobě nepříznivého počasí. To způsobilo, že například v době očekávané snůšky z akátu včelstva pro chladné počasí nelétala a tedy nemohla tento zdroj využít,“ poznamenal Starck.

Tam, kde již snůška skončila a bylo provedeno medobraní, musí již včelař včelstva zakrmovat, protože přirozené zdroje potravy jsou slabé a nepokrývaly by potřebu včelstev. Včelstva právě v tomto období začínají vytvářet tzv. dlouhověké včely, které budou ve včelstvu až do jara následujícího roku. Dostatečné množství těchto včel je zárukou správného vyzimování a využití jarní snůšky. Následkem toho dojde v letošním roce k propadu domácí produkce medu minimálně o jednu třetinu, v některých oblastech i výrazně výše.

Nízká produkce medu s sebou nese pochopitelně i navýšení ceny tohoto produktu. Výkupní cena květového medu se v roce 2008 pohybovala okolo 30 korun za kilogram, zatímco letos to je okolo 50 korun. Celková produkce medu bude ale známa až v závěru září tohoto roku.

Ohrožení včelstev si uvědomuje i Karlovarský kraj, který se snaží včelařům pomoci. „Na letošní rok uvolnil Karlovarský kraj na pomoc včelařům 1,5 milionu korun. Finanční prostředky byly mezi včelaře v kraji rozděleny během prvního lednového týdne. Už na jaře nám včelařům přislíbil pomoc i na příští rok člen krajské rady Jaroslav Bradáč,“ řekl Deníku včelař z Lokte.

Autor: Petr Zahradníček

27.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení