Velikonoce jsou sice v plném proudu, ale na karlovarském náměstí Milady Horákové to tak vůbec nevypadá. Zde už totiž od začátku loňského prosince stojí několik stánků, které sloužily pro loňské vánoční trhy. Ty společně s městem pořádala Lázeňská společnost. Právě té pozemky na náměstí patří.
A v tom je problém. Vedení magistrátu totiž nemá údajně žádné páky, jak Lázeňskou společnost přinutit k tomu, aby stánky z náměstí odstranila. Ty přitom nejsou žádnou okrasou. „Kdy už se proboha zbavíme těch shnilých kadibudek, které na náměstí stojí?“ ptá se stále více lidí.

Představitelé radnice jednali s vedením společnosti několikrát, zatím bezúspěšně. „S majitelem jsme problém řešili, ale odmítl stánky zatím odstranit. Vzhledem k tomu, že jsou v jeho vlastnictví a postavené na jím pronajatých pozemcích, nemůže ho město donutit je odstranit,“ uvedl mluvčí radnice Jakub Kaválek.

Jednatel Lázeňské společnosti Pavel Čáslavský se před časem vůči kritice stánků ostře ohradil. „A jak víte, že jde o stánky na vánoční trhy, a ne velikonoční? Nyní jejich pořádání řešíme s městem,“ uvedl tehdy. Nyní už se k problému vůbec nechtěl vyjádřit.

Kaválek ale toto úterý vyvrátil, že by Lázeňská společnost měla ve městě pořádat velikonoční trhy. „Žádný takový jejich požadavek nedorazil, takže nepředpokládáme, že by chtěli dělat trhy vlastní. Pakliže by je chtěli pořádat, a to ryze ve smyslu trhů, nikoliv s doprovodným programem a veřejnou produkcí, nemuseli by dle tržního řádu žádat o povolení k prodeji, protože náměstí je k tomuto účelu ve vyhlášce zahrnuto,“ doplnil mluvčí.
Například v Plzni pořádají vánoční trhy jen na městských pozemcích. „Dělá je pro nás jedna firma na základě striktně dané smlouvy, která najímá jednotlivé stánkaře,“ uvedl vedoucí odboru dopravy části Plzeň 3 Petr Baloun.

A jak by zdejší úřad řešil kuriózní případ, který nastal v Karlových Varech? „Zřejmě bychom se obrátili na stavební úřad, zda umístění stánků odpovídá daným normám,“ dodal Baloun. Podle karlovarského stavebního úřadu však se stánky nejde stejně nic dělat. „Stavby nejsou v majetku města, ale v majetku Lázeňské společnosti. Jsou umístěny na pozemku, který má tato společnost dlouhodobě v pronájmu. Město nemá pravomoc donutit soukromou společnost, aby stánky odstranila,“ tlumočil názor stavebního úřadu mluvčí radnice Lukáš Pokorný.