VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Venkovské památky v Karlovarském kraji

Chebsko - Region je známý především svými lázněmi. Lidová architektura je téměř neznámá

4.1.2009
SDÍLEJ:

Typický chebský statekFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Až do poloviny příštího roku se návštěvníci výukového centra na náměstí Dr. Milady Horákové v Karlových Varech mohou seznámit z výstavou Venkovské památky Karlovarského kraje, kterou pořádá Spolek pro obnovu venkova Karlovarského Kraje.

Výstava navazuje na celoroční práci spolku a projekty mezinárodní spolupráce, které přispívají k zachování českého kulturního dědictví.
Letošní výstava, kterou pomáhala realizovat dlouholetá členka SPOV KK Ing. Hannelore Langrová, jejíž fotodokumentace a texty jsou prezentovány, je pokračováním loňské výstavy z galerie Na ochozu. Obsahem minulé výstavy byly nejen zdařilé příklady rekonstrukcí památkových objektů, ale i nešvary necitlivých přestaveb a opuštěné a zdevastované objekty. Letošní prezentace se zabývá především lidovou architekturou a zachráněným kulturním dědictvím na venkově.

Z úvodního textu výstavy :
Vývoj po 2. světové válce s výměnou většiny obyvatelstva v západních Čechách znamenal zpřetrhání tradičních vazeb, ztrátu místních lidových obyčejů a svébytné regionální kultury. Důležitou součástí kulturního dědictví je však i lidová architektura. I v této oblasti se bohužel zachoval jen zlomek původního bohatství.

V Krušnohoří a Smrčinách byla stanovena hraniční pásma, která způsobila vylidnění příhraničí, nevyužívání rázovitých starých domů a jejich následné zbourání. V sokolovské pánvi povrchová těžba hnědého uhlí způsobila nejen nezměrný zásah do životního prostředí, nýbrž také zničení obcí, osad a jednotlivých staveb. Těžba uranu či umístění vojenských újezdů v Slavkovském lese a Doupovských horách rozšířily dílo zkázy, lidová architektura tu dlouhá léta neměla žádnou cenu, byla „nemoderní“ a z velké části zanikla.

Památková ochrana státu se zlepšila teprve v posledních letech, především po vzniku samostatného Karlovarského kraje. Ovšem řada cenných dokladů lidového stavitelství byla zachráněna jen díky moudrosti, píli a investicím nadšenců, kteří pochopili, že historická hodnota těchto staveb nejsou ničím nahraditelná.

Karlovarský kraj je známý svými lázněmi, hrady a zámky, několika horskými středisky. Poklady lidové architektury na venkově jsou však málo známé. Soubor fotografií si klade za cíl ukázat um někdejších lidových stavitelů a zachovalé stavby s jejich regionálními odlišnostmi na území Karlovarského kraje.

Aby nezájem, nevědomost, nevkus a nedostatečnost veřejné podpory neohrozil historické hodnoty tohoto kulturního dědictví, je zapotřebí propagace, informací, nadšení i kus lokálního patriotismu…

4.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení