Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přímá volba prezidenta. Občané jste pro, či ne?

Karlovarský kraj - Lidé v Karlovarském kraji mohou v petici podpořit návrh přímé volby

16.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Petr Bělka

Lidé v Karlovarském kraji mohou podpořit v petici přímou volbu prezidenta republiky. Petiční archy, které vyzývají zákonodárce k přijetí novely ústavního zákona ve věci přímé volby hlavy státu, se poprvé objeví v obci Boží Dar. Právě starosta této obce a senátor Jan Horník s touto iniciativou přichází. Senátor věří, že petici, kterou si lidé budou moci stáhnout i z internetu, podepíše nejméně deset tisíc lidí. Pak ji bude muset projednat Senát. „Argumentem pro zavedení přímé volby je to, že si ji přeje většina obyvatel republiky, což dokladují průzkumy veřejného mínění,“ uvedl Horník. Podle něj by referendum k přímé volbě přišlo až na sedm set milionů korun. „Petiční archy jsou výrazně levnější,“ upozornil senátor. Podle jeho návrhu by se volba prezidenta konala tajným hlasováním a zvolen by byl ten kandidát, který ve druhém kole získá více odevzdaných platných hlasů. „V případě rovnosti hlasů by rozhodl los. V tom nevidím žádný problém, protože los rozhoduje i v případě rovnosti hlasů při volení senátorů,“ vysvětlil Horník.

O přímé volbě prezidenta hovoří poslanci už roky. Zatím ovšem zůstalo jen u slibů. Přitom proti nejsou ani krajští politici. „Samozřejmě jsem pro. Debata o tom už pokročila a panuje už více méně shoda. Spory se nyní vedou o tom, jakými kompetencemi prezidenta vybavit,“ uvedl Josef Pavel, hejtman Karlovarského kraje. Ten by uvítal přímou volbu u hejtmanů a starostů.

Petr Bouška, student politologie, se ale domnívá, že přímá volba prezidenta je v našem ústavním pořádku možná. „K posílení jeho pravomocí dojít nemusí,“ uvedl.

Jak se volí jinde

V západoevropských zemích je prezident volen přímo například v Rakousku, Francii, Irsku, Portugalsku, Islandu nebo Finsku. Ve zbytku Evropy volí přímo hlavu státu Slovensko, Polsko, Litva, Slovinsko, Chorvatsko, Ukrajina, Rusko, Bělorusko, Rumunsko, Bulharsko, Moldavsko, Makedonie a všechny tři zakavkazské republiky.

Daniela Trsková,
66 let, důchodkyně,
Cheb

Určitě bych byla pro. Mezi obyčejnými lidmi není ještě tolik korupce než jako mezi politiky. Případnou petici za přímou volbu bych bez váhání podepsala.

Michal Hoang,
18 let, student,
Cheb

Nejsem pro přímou volbu, tatováto záležitost by neměla být v rukou laické veřejnosti, ale raději v rukou zkušených politiků. Navíc, nepřímá volba se již osvědčila.

Miroslav Fleksa,
57 let, důchodce,
Cheb

Já bych si přál volbu přímou. Jenom takto se pozná, zda by byl onen prezident zvolen oprávněně, nebo jestli by šlo jen o zvůli některých politických skupin.

Zoja Valková,
33 let, masérka,
Mariánské Lázně

Jsem pro přímou volbu prezidenta. Přijde mi férovější, každý může říct svůj názor. Politikům nedůvěřuji, někdy mi to celé připadá spíše jako komedie.

(ege)

Autor: Ivana Kalinová

Místo události:
16.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení