VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kalkulačka, ta vévodila štábům

KARLOVARSKÝ KRAJ - VODS se snažili nevědět, vČSSD slavili, Doktoři neskrývali radost, Alternativa si rezervovaně připíjela a všichni přemýšleli jak, ským a proč pro příští čtyřiroky…

19.10.2008
SDÍLEJ:

Krajské volby 2008: Volební štáb KSČM.Foto: DENÍK/Milan Hloušek

Pouze jednu věc měly společnou volební štáby všech politických stran a hnutí. Kalkulačku. Ta jim pstupně prozrazovala, jak hluboko strana klesla, nebo jak téměř neznámé Hnutí Doktoři může do voleb zasáhnout. Všechny štáby totiž chtěly vědět, kolik jejich členů se do krajského zastupitelstva dostane a jak by mohla vypadat pro příští čtyři roky krajská koalice.

V ODS se zapíjela nečekaná prohra

V hlavním štábu ODS to na AC Startu to vypadalo, že Karlovými Vary se přehnala oranžová tsunami a kdo přežil, ten zvítězil. Obličeje všech členů ODS byly přibity na centrální obrazovku, a když se hlásily výsledky, tak se všichni snažili tvářit statečně. „Hejtman Pavel takovouhle prohru nečekal, ale nese to statečně. No tak jsme to projeli, ale to neznamená, že jim to nevrátíme,“ tak se vyajdřovala většina členů ODS.

Přitom je Antonín Vlk, předseda karlovarské ODS zval esemeskou poslanou na mobilní telefony na AC Start velmi optimitsticky. „Vážení, jako vždy po ukončení voleb, tentokrát do kraje, se scházíme na restauraci A Start v Tuhnicích. Prosím, kdo bude mít čas, necht přijde v sobotu po patnácté hodině na AC Start, abychom řádně oslavili vítězství. Ať žije ODS, váš milovaný předseda Vlk. P.S. Určitě platí Josef Pavel.“

Josef Pavel na dotaz, zda toto platí i o prohraných volbých uvedl, že ano. Hejtman, který zatím neví, zda bude řadovým krajským zastupitelem, nebo zda mu ČSSD nabídne funkci, se zachoval jako ten, kdo je patnáct let politikem. Prohru nesl s grácií a noblesou. Z jeho slovníku sice zmizelo mentorství a jakoby jej nahradila pokora, přičemž k tomu, aby byl skutečně na politických kolenou, to ani ani za této situace nepřipustil. Ostatní členové ODS se ovládali už méně.

„Je to Waterloo. Možná jsme měli mít jinou kampaň, možná je to naše chyba a zasloužili jsme si to. Přišli jsme o dvanáct mandátů a v každém případě jsme to projeli. A to v přímém přenosu,“ dodali další oslovení členové ODS.

Doktoři úspěchu snad ani nevěřili

Jestliže Hnutí Doktoři zazářilo na politickém nebi letos v lednu, a jak oni říkají, jen kvůli tomu, že k tomu byli donuceni okolnostmi v karlovarské krajské nemocnici, pak je jejich zisk čtyř mandátů téměř politický zázrak. Toto nové uskupení se krátce po sečtení volebních výsledků sešlo v kině Panasonic. Nálada byla vlažná, a až novináři, kteří štáb tohoto hnutí obléhali, je donutili pochopit, že teď už doplnilo potickou mapu Karlovarského kraje. Berenika Podzemská, lídr Hnutní Doktoři, se projevila jako skutečný politik, ale také žena, která ve volbách uspěla. Hnutí Doktoři podle ní nemohou spolupracovat s ODS, vůči níž se vyhranilo. K spolupráci s jinými uskupeními se vyjádřila, že nyní je předčasné o tom spekulovat.

Sociální demokraté měli důvod slavit

Bujaré, a v danou chvíli zasloužené veselí zavládlo po ohlášení konečných výsledků voleb do krajského zastupitelstva v táboře sociálních demokratů.

Ti se dočkali satisfakce za poslední krajské volby, ve kterých neuspěli podle svých přestav. Jejich oranžová „klubová“ barva zahalí stejně jako ve zbytku republiky i Karlovarský kraj. „Mám z toho dobrý pocit,“ shrnul své dojmy z voleb Michael Kuneš, někdejší poslanec parlamentu a starosta Jáchymova.

„Konečně jsem mohl zase pořádně pracovat,“doplnil. To, že pracoval pro úspěch jiných, mu v záři volebních výsledků vůbec nevadilo.

Na „Smícháči“ se už řešila budoucnost

Výhra, ale co co dál?“ vznášelo se ve vzduchu. Všechny politické strany a uskupení se totiž definitivně dozvěděly, že do krajského zastupitelstva se dostal Jiří Kotek, který získal přes třináct set hlasů. To znamená, že náměstka Petra Keřku (ODS), náměstka karlovarské primátorky trumfnul v preferenčních hlasech téměř dvakrát. Jedničkou Alternativy je senátor a starosta Božího Daru Jan Horník.

Ten získal přes dva tisíce hlasů a na Božím Daru zvítězil úplně. „Tady jsem to bral jako referendum a velmi mě to těší,“ řekl Horník.

Senátor Horník byl největším rivalem ODS a hejtmana Pavla v uplynulých čtyřech letech. Verbálně s ním zkřížil zbraně na každém zastupitelstvu a dosavadní hejtman kritiku nikdy nenechal bez odezvy. Alternativa podle členů nechce předjímat, jak dopadnou vyjednávání.

Jaroslav Růžička se umíval: „Vyhrál jsem dvě sázky. Vsadili jsme se s kolegou Kotkem, on předpokládal, že se dostaneme nad deset procent, já jsem si to nemyslel. (Alternativa získala 9.94 %.) Další sázkou pak bylo mé další setrvání v krajském zastupitelstvu. Vsadil jsem se, že se do něj nedostanu. A to se, zaplaťpánbůh, stalo.“

Ivana Kalinová, Jana Kopecká (iva, jako)

19.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení