VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zeptali jsme se lídrů stran do krajských voleb

KARLOVARSKÝ KRAJ - Jak byste z pozice hejtmana řešil (a) současnou situaci v Krajské karlovarské nemocnici?

26.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto Foto: DENÍK/ Petr Průcha

Jaroslav Borka, KSČM
Je potřeba podpořit stávající manažment a začít dělat kvalitní zaměstnaneckou politiku směrem ke střednímu zdravotnickému personálu.
Nemalým oříškem bude dostat do souladu poskytování kvalitní a dostupné zdravotní péče a zajistit pro její bezproblémový chod dostatek finančních prostředků. Je zřejmé, že bez výrazné finanční podpory kraje se nemocnice v součastné situaci neobejdou.
Dalším zásadním úkolem je nastavení vnitropodnikových kontrolních mechanismů, uvést je do života a především, a to zdůrazňuji, je udržet v činnosti.

Radan Večerka,
Strana zelených

Tak, jako i jiné problémy kraje. Tedy ve spolupráci s odborníky i občany kraje a v komunikaci s politickými partnery. Zelení to udělali v předstihu. Po dohodě jsme převzali zdravotní program hnutí „Doktorů“. Budeme jej prosazovat společnými silami. Zdravotnictví v kraji je díky předchozím špatným rozhodnutím ODS a ČSSD v krizi. Proto zelení chtějí urychleně realizovat tyto kroky:
•Nepřipustit privatizaci Karlovarské krajské nemocnice a.s. v podobě, která by ohrozila dostupnost a kvalitu zdravotní péče pro občany karlovarského regionu.
•Postupně zlepšovat technickou úroveň vybavení všech objektů KKN, včetně opomíjené chebské nemocnice.
•Prosadit investice do postupné přestavby všech objektů stávající KKN na moderní zdravotnická zařízení evropského typu zaměřená na primární péči a služby především pro starší občany.
•Zahájit odbornou i veřejnou diskuzi ke koncepci krajské nemocnice, zaměřenou na výstavbu zcela nového krajského zdravotnického zařízení ve vhodné lokalitě regionu.
•Vytvořit legislativní prostor pro přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnictví v lokalitách s horší dostupností lékařské péče po obou stranách hranice.

Berenika Podzemská,
Hnutí Doktoři

1. Je potřeba zahájit veřejnou debatu o zdravotní koncepci kraje. (Zatím žádná neexistuje, to, co provádí ODS v koalici s ČSSD s krajským zdravotnictvím jsou živelné kroky, jejichž důsledky mohou být katastrofální). Z debaty by mělo vysvitnout, zda jsme ochotni se stát zdravotně závislými na zbytku země, či je pro nás zdraví a dostupná zdravotní péče prioritou.
2. Pokud se shodneme, že nechceme být občany 2. kategorie, hlasujeme tím pro krajskou nemocnici.
3. Ta ovšem může být pouze jedna a nehodí se pro ni žádná ze stávajících nemocnic. Nejlépe, a jistě nakonec i ekonomicky nejvýhodnější, by bylo postavit ji na „zelene louce“.
4. Krajská nemocnice by měla být nezisková, pod veřejnou kontrolou. Pouze tak je možné zajistit, aby i finančně nelukrativní péče (např. pediatrie, interna,infekce) zůstala pro občany zachována.
5. Než bude postavena, musí se stávající provozy udržet a zdravotníci se nesmí rozutéci! Je nezbytně nutné finančně motivovat zejména střední zdravotní personál tak, aby sestry hromadně neodcházely např. do supermarketů, kde jim jako prodavačkám nabízejí vyšší plat! Do té doby dosavadní areály opravujme jen velmi uvážlivě, a to v míře nezbytně nutné.

Igor Savič,
Strana důst. života

Na místě hejtmana Pavla bych okamžitě dal k dispozici celý audit, aby mohly být s příslušnými odborníky co nejrychleji zahájeny kroky k nápravě chyb v karlovarské krajské nemocnici a její záchraně. Zároveň je nutné vypracovat novou koncepci fungování nemocnice.
Odstoupení Pavla z funkce hejtmana v současné době již nemá smysl. Je nepochybné, že hlavní podíl zodpovědnosti na současné situaci v KKN má Pavel a koalice ODS + ČSSD.
Dozorčí rada ani představenstvo nespravovaly nemocnici s péčí řádného hospodáře, jak jim to ukládá § 197 a další zákon č. 513/91 Sb. V pozdějším znění, a proto by její členové měly nést všechny následky své činnosti včetně náhrady škody. Věřím, že voliči rozhodnou správně.

Pavla Andrejkivová,
US-DEU

Bylo by příjemné být v roli hejtmana. Myslím si, že by situace nemusela doznat současných rozměrů. Zastávám názor, že každý problém je řešitelný, když se chce řešit. Možná to zní velmi jednoduše, ale ono je to opravdu jednoduché.
1. Úspěchem pro řešení je komunikace všech zainteresovaných stran v našem případě odborníků – lékařů, managementu a politiků.
2. Vypracování funkční koncepce zdravotnictví v našem kraji s ohledem na civilizační choroby, stárnutí populace, udržení odborníků , včetně stabilizace personálu. A to vůbec nehovořím o udržení dosavadních medicínských oborů a kvalitě péče.
Jednoduše můžu odpovědět v analýze, koncepci a následně vzájemné dohodě všech zúčastněných stran vidím možnost vyřešení současného stavu.


Josef Pavel, ODS
Řešení není zas až tolik. Nemocnice byly vždy ztrátové, a podle managementu budou i letos (80 mil. Kč) i v příštích letech. Musí začít šetřit. Vážím si nynějšího vedení, že částečně uspořilo v nákupech materiálu a léků. Avšak platy, s převahou největší výdaj nemocnic, se podle mého krátit nedají. Není li možné zásadně ušetřit, je třeba zajistit nemocnici vyšší příjmy. A to díky vyšší kvalitě zdravotní péče a novým potřebným oborům, jako je například kardiochirurgie. Proto také modernizace našich nemocnic patří mezi největší projekty na nejbližší roky.

Josef Novotný, ČSSD
Odpovědět na sedmi řádcích je obtížné. Hejtman není samovládce. Proto bych jako první krok určitě sezval zástupce VŠECH zvolených stran a hnutí včetně vedení nemocnice, lékařů a pacientů se slovy : “Máme tu problém, který jsme zdědili. Pojďme ho řešit.“ Komunikace a spolupráce všech stran je základem. Pacient musí být na prvním místě. Výsledkem by měla být jasná a jednoduchá koncepce zdravotnictví, “ucpání děr“, kudy unikají peníze, nastavení výběrových řízení dle zákona, zavedení standardů na spotřebu materiálu a kvalitní lidé ve vedení. Citlivé jednání s lékaři a sestrami je důležité, určitě nelze lékařům a sestrám vyhrožovat, jakmile vyjádří svůj názor.Určitě bych se zasazoval o zvýšení platů sester. Výsledkem by měla být nezisková nemocnice postavená na principu veřejné kontroly a na zodpovědnosti krajských orgánů za hospodaření. A hejtman jako manažer by určitě měl na patřičných místech lobovat za zvýšení hodnoty bodu v nemocnicích.

Jan Horník,
Alternativa pro kraj

Nejdříve bych se osobně snažil podrobně seznámit s aktuálním hospodářským a provozním stavem Karlovarské krajské nemocnice. Sestavil bych pracovní tým z jednotlivých zástupců tří nemocnic (lékař, sestra, hospodář) doplněný o hlavního ekonoma, člena představenstva a radního pro zdravotnictví. Tento tým by měl za úkol vypracovat konsolidační plány hospodaření nemocnic v K. Varech, Sokolovu a Chebu s návrhy opatření na řešení současného ekonomického propadu KKN. Do doby dosažení vyrovnaného hospodářského výsledku nemocnice bych zavedl krizové řízení a s tím související nezbytná opatření.

Jan Blaško,
Dělnická strana

Nechoval bych se jako bolševik, kterému to sice politicky myslí, ale po odborné stránce se s tím vyrovnává jak umí. Nechal bych si poradit od lidí, kteří problému rozumí. Neignoroval bych lékaře ani ostatní zdravotnický personál. A v žádném případě bych nemocnici neprivatizoval.

Josef Malý,
Koalice pro K. kraj

Jsem ekonom a výsledky hospodaření v KKN za uplynulá léta a také informace z auditu jsou pro mne alarmující. Selhali najatí manažeři a selhalo i krajské vedení zodpovědné za chod své nemocnice. Rozsah škod a konkrétní zodpovědnost nechť posoudí orgány činné v trestním řízení. Mým cílem by bylo v první řadě stabilizovat ekonomiku a snížit ztráty na minimum. Opatření nového předsedy představenstva Fojtíka, které vedou k milionovým úsporám za nákupy zdravotnického materiálu, považuji za krok správným směrem. Hrubou chybou bývalého vedení byla velmi špatná komunikace s lékaři, což vyústilo až k nepokojům na přelomu roku. Snažil bych se proto lékařům zajistit takový servis a podíl na rozhodování, aby se mohli plně soustředit především na své poslání - léčit.

Redakce deníku oslovila na kontaktní adresy elektronické pošty všechny lídry třinácti kandidujících stran a hnutí. Odpovědi deseti z nich přetiskujeme na této stránce. Od tří stran (Pravý blok, Strana zdravého rozumu a Sružení pro republiku – Republikánská strana Československa) jsme odpověď nedostali.

26.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 12 800 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Dělník/ce v expedici výrobků - pekárenská výroba. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 12800 kč, mzda max. 18400 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: pekárna Klimentov, Klimentov 135, Velká Hleďsebe. Pracovní poměr na dobu určitou - poté možné prodloužení. Pracovní úvazek 37,5 hod/týdně. Pracovní doba: noční směna (Ne-Čt 21:00-5:50 h). Požadujeme: spolehlivost, zodpovědnost, manuální zručnost. Nabízíme: stravenky, 1 týden dovolené navíc. Kontakt pro zájemce: telefonicky anebo e-mailem.. Pracoviště: Penam, a.s. -002, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Jana Čápová, +420 354 625 881.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 19 850 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19850 kč, mzda max. 28650 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dolní Žandov 37, 354 93 Dolní Žandov. Pracovní poměr na dobu určitou (do 31.8.2019) - poté možné prodloužení. Požadujeme: kvalifikační předpoklady dle zákona č. 563/2004 Sb., bezúhonnost, bez logopedické vady. Nabízíme: podnikové stravování, předškolní zařízení. Kontakt pro zájemce: e-mailem.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola dolní žandov, okres cheb, příspěvková organizace, 354 93 Dolní Žandov. Informace: Ivana Weinzettlová, +420 354 693 581.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 30 000 Kč

Vrchní sestry v oblasti zdravotnictví Všeobecná/ý sestra/bratr - vrchní sestra/bratr. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: U Nemocnice 91/3, 353 01 Mariánské Lázně. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Pracovní doba: Po-Pá 7:00-15:30 h. Náplň práce: vrchní sestra/bratr oddělení lůžek následné a dlouhodobé péče. Požadujeme: odborná a zdravotní způsobilost dle zákona č. 96/2004 Sb., SŠ/VOŠ/VŠ vzdělání, min. 5 let praxe ve zdravotnictví, profesionální přístup k plnění úkolů, iniciativa, velmi dobré organizační a komunikační dovednosti, schopnost samostatného rozhodování, výhodou je víceletá praxe a zkušenosti ve vedoucí pozici, specializační vzdělání. Nabízíme: velmi dobré mzdové podmínky, příspěvek na stravu, týden dovolené navíc, v případě Vašeho zájmu Vás rádi seznámíme s provozem oddělení. Kontakt pro zájemce: e-mailem (zaslat písemnou nabídku včetně životopisu).. Pracoviště: Nemocnice mariánské lázně s.r.o., U Nemocnice, č.p. 91, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Renata Hanusová, +420 354 474 254.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 18 000 Kč

Pomocní kuchaři Pomocní kuchaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Pod Hradem 81, 351 34 Skalná. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Pracovní doba: krátký x dlouhý týden 9:00-21:00 h. Náplň práce: veškeré pomocné práce v kuchyni (umývání nádobí, údržba kuchyně, čištění zeleniny, příprava salátů a jakákoliv pomoc kuchařům při vaření). Nabízíme: firemní stravování. Kontakt pro zájemce: telefonicky anebo e-mailem anebo osobně na adrese pracoviště (Hrad Vildštejn, všední dny 9:00-15:00 h).. Pracoviště: Srubmont forest s.r.o. -002, Pod Hradem, č.p. 81, 351 34 Skalná. Informace: Martina Pelcová, +420 730 156 534.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní turnaj vozíčkářů.

Cheb Open slaví jubileum, vozíčkáři si stolní tenis zahrají už podvacáté

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Jubilejní Good Fest hlásí hvězdné hosty a přesouvá se více do centra

Karlovy Vary - Nezávislý hudební festival Vary Good Fest, který má takříkajíc na svědomí karlovarská kapela The Fellas, slaví jubileum, letos se koná už podesáté. Pořadatelé přitom přicházejí s několika novinkami. Ať už je to účast hvězdných hostů nebo místo konání festivalu, jenž se přiblížil mnohem více do centra města.

Odborníci v Sokolově léčí konopím pětici vážně nemocných pacientů

Sokolov – Lékaři z Pracoviště léčby bolesti v Nemocnici Sokolov léčí vážně nemocné pacienty pomocí kapslí léčebného konopí. Speciální kapsle, které pacienti polykají, připravují odborníci z lékárny v sokolovské nemocnici ve spolupráci s lékaři.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT