Za vteřinu dvanáct přivezli karlovarští záchranáři do nemocnice důchodkyni Jiřinu N. Diagnóza: rozsáhlý infarkt myokardu. Relativně ´běžný´ případ se však z řady zcela vymyká. Proč?

Paní Jiřin měla vážné zdravotní potíže a vysoký tlak už několik dní. Tak ji tlačilo na prsou a celkově se cítila velmi špatně. Tušila, že by rozhodně měla zajít k lékaři. ale před příjmrm důchodu neměla dost peněz na poplatek za pobyt či ošetření v nemocnici.

„Bylo mi strašně trapně. Zbylo mi před důchodem patnáct korun, takže jsem neměla ani peníze na baterii do tlakoměru. Přitom jsem cítila, že nejsem v pořádku a bylo to čím dál horší. Za žádnou cenu jsem však nechtěla přijít k léjaři jako žebrák, který nemá ani na povinnou platbu,“ přiznává paní Jiřina.
Její zdravotní stav se však prudce zhoršoval. „Připravila jsem si kabelku, doklady, oblečení, zkrátka všechno, abych si co nejdřív došla na poštu, až mi důchod přijde. Vyzvednout jsem si ho ale nestihla,“ pokračuje paní Jiřina.

Ve vážném stavu ji nakonec do nemocnice přivezla sanita záchranky.
„Paní N. jsme hospitalizovali opravdu na poslední chvíli. Byla to otázka hodin, možná ani ne,“ říká jedna z lékařek na interním oddělení karlovarské nemocnice.

Důchodkyně je kromě potíží se srdcem také diabetička. „Jsem zvyklá na to, že mám zdravotní potíže. Nechtěla jsem prostě dělat bez peněz v nemocnici ostudu. Přitom se mi placení poplatků nezamloouvá. Doplácejí na ně ti nejbezbrannější a nejchudší. Věřte mi, vidím to nyní v praxi,“ říká Jiřina N. Podle lékařů mohla zemřít na cestě pro důchod.

Vrchní sestra interního oddělení Alena Lomogová–Švabčíková však pacienty uklidňuje: „Musíe vybírat poplatky, abychom neporušili zákon. To však ale neznamená, že lidé musí platit hned při příjmu. Platby se uskutečňují do osmi dnů po hospitalizaci. Jsme zdravotníci a bylo by i protizákonné, kdybychom se nemocného ptali předem, jestli má peníze na zaplacení léčby. Je to absurdní,“ zdůrazňuje vrchní Švabčíková.