VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pojišťovny uznají jen silnější otřesy

ZÁPADNÍ ČECHY - Karlovarský kraj, především chebský okres, zažívá už několik týdnů zemětřesení a zdejší obyvatelé už sčítají první škody na majetku. Výjimkou tak nejsou ani popraskanédomy.

29.10.2008
SDÍLEJ:

Země na Chebsku se znovu otřásla. Zemětřesení mělo sílu 3,2 stupňů Richterovy škály. Ilustrační snímek.Foto: Geofyzikální ústav Akademie věd ČR

Zemětřesení zatím dosáhlo nejvyšší síly 4,3 stupně Richterovy stupnice. Toto měření, které znázorňuje sílu celkové uvolněné energie, však není pro uplatnění pojistné události rozhodující. Tím je totiž mezinárodní stupnice udávající makroseismické účinky zemětřesení, kterou geofyzici nazývají MSK – 64.

„Zemětřesením, které lze uplatit v pojistné události, se rozumí otřesy zemského povrchu vyvolané pohybem v zemské kůře, které dosahují alespoň šestého stupně mezinárodní stupnice udávající makroseismické účinky zemětřesení,“ uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek s tím, že všichni ti klienti, kteří smlouvu s pojišťovnou podepsali, jsou s touto podmínkou srozumněni.

MSK – 64 udává sílu vodorovného zrychlení na povrchu. Ta se může na různých místech lišit, a to kvůli účinkům zemětřesení. Hodnota na Rychterově stupnici se tak nemusí s MSK – 64 shodovat.

Jak reagoval Jan Zedník Geoyfzikálního ústavu, odborníci o MSK – 64 raději veřejnost neinformují, protože by lidé mohli být ze dvou různých hodnot zmateni. „V roce 1985 dosáhlo zemětření na Chebsku hodnoty 7 MSK – 64. To ale neznamená, že to bylo sedm stupňů na Rychterově škále. Kdyby to tak bylo, padaly by domy,“ vysvětlil.

Podle něho ale v tuto chvíli zatím není možné říci, jakou silou na stupnici MSK – 64 zemětřesení na Karlovarsku udeřilo.

„Zjistit tuto hodnotu je trochu složitější. To se totiž dělá formou dotazníků zaslaným lidem, kteří v nich popíší účinky zemětřesení, jež sami zažili. Z těchto údajů se až pak sestaví mapa účinků. Na zpracování ale nyní nemáme čas, protože jsme zahleceni stovkami příspěvků od lidí,“ dodal Zedník s tím, že bližší informace naleznou zájemci na www.ig.cas.cz.

Autor: Jana Kopecká

29.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení