VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemětřesení se projevilo i na minerálních pramenech

KARLOVARSKÝ KRAJ - Hydrogeologové vylučují, že by otřesy půdy ohrozily vydatnost přírodních zdrojů

30.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Petr Bělka

Mohou současná zemětřesení v Karlovaském kraji poškodit zdroje minerálních vod v západočeských lázních? Podle karlovarského hydrogeologa Jana Pěčka to nelze vyloučit, ale je to málo pravděpodobné.

„Riziko tady je, ovšem muselo by dojít ke kumulaci více faktorů. Například by se v důsledku pohybu geologických těles musel zhroutit jímací vrt. V zásadě se tedy dá říci, že kvalitně jímaným zdrojům vážné nebezpečí nehrozí,“ vysvětlil Pěček.

Současné zemětřesné roje předpovídali odborníci už v loňském roce. „Od roku 1999 do roku 2006 jsme prováděli průzkum tlakového hlubinného média lázní. Pro nedostatek financí byl však tento projekt zastaven,“ uvedl hydrogeolog. Přesto se odborníkům podařilo předpovědět letošní zemětřesení. „Předpokládali jsme sice, že přijde už v roce 2007, ale je nutné si uvědomit, že rok geologického času není ani vteřinou lidského života,“ podotkl Pěček.
Přesto se však zemětřesení na minerálních pramenech projevilo. Naštěstí se omezilo pouze na tak zvaný sodovkový efekt. „To znamená, že se ve vodě zvýšil obsah bublin oxidu uhličitého,“ vysvětlil tento pojem Pěček.

Jindřich Loukota, vedoucí dolu Svornost v Jáchymově, tvrdí, že zemětřesení může mít vliv na povrchové prameny. „Hlubinným pramenům jáchymovských lázní, které vyvěrají ve více než pětisetmetrové hloubce, však nebezpečí nehrozí. Výkyvy ve vydatnosti pramenů zaznamenáváme prakticky denně. Ale při 350 litrech za minutu nehrají tři litry žádnou výraznou roli,“ doplnil Loukota.

Také hydrogeolog Tomáš Vylita vyloučil, že by otřesy půdy mohly léčivé prameny ohrozit a změnit jejich vydatnost. „Tohle zemětřesení se opakuje stovky let a prameny jsou proti němu odolné. Jsou hluboce zakotvené, se stabilní strukturou,“ vysvětlil Vylita. Geologové využívají současných otřesů ke speciálním, méně tradičním měřením, například radioaktivity. „Od 6. října jsme ovšem nezaznamenali jediný podnět, přestože seismická stanice funguje nepřetržitě. Tlak, teplota i vydatnost pramenů jsou v normálu,“ zdůraznil hydrogeolog. Seismická stanice je v Karlových Varech umístěna za Mlýnskou kolonádou. Je součástí seismické sítě v západních Čechách a napojena na pracoviště Akademie věd.

Stále větší strach mají ze zemětřesení lidé na Chebsku i Karlovarsku. Přestože také v úterý dosáhly otřesy 4,1 škály Richterovy stupnice, lidé je pociťovali daleko intenzivněji než v minulých týdnech. Epicentrum bylo totiž podle odborníků o kilometr blíže k zemskému povrchu. „Pochopitelně pečlivě monitorujeme i lokální stavební práce, především v centru lázní. Tyto stavby jsou pod velmi přísným dohledem a například odstřely zeminy jsou na nich naprosto vyloučeny. Přestože by to stavbařům práce usnadnilo a stavby urychlilo,“ dodal Vylita.

Kromě toho, že lidé mají při zemětřesení strach o své domy a majetky, mohou při otřesech půdy pociťovat také vnitřní neklid. „To se týká senzitivnějších, tedy vnímavějších jedinců,“ uvedl psychiatr Petr Kalina.

(Petr Kozohorský, Ivana Kalinová)

Autor: Petr Kozohorský

30.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení