Například v Kamenné ulici v Aši, kde je nepořádek častým tématem i internetových diskusí, se podařilo díky kamerovému systému odhalit původce.

„Nepořádek kolem nádob na komunální odpad v Kamenné ulici je častým tématem diskusí na sociálních sítích,“ informoval mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. Po Velikonocích se podle jeho slov u popelnic objevila velká hromada nábytku a dalších věcí. „Protože je stanoviště v této ulici monitorované kamerovým systémem bezpečnostní agentury, ze záznamu se městské policii podařilo původce odpadu usvědčit,“ řekl.

Navíc hříšníka oznámil i jeden z občanů, který vynášení nábytku k popelnicím viděl. „Z celé ulice jen jediný člověk na nepořádek upozornil městskou policii e-mailem s pořízenými fotkami. Nikdo další policii nezavolal, i když mu rostla skládka přímo před okny bytu. Na facebooku bylo ovšem kritiky, odsuzování a nadávání více než dost. Pachateli byla uložena nemalá bloková pokuta, kterou na místě uhradil,“ uvedl k případu řídící městské policie v Aši Richard Kosík.

Původce skládky po odhalení nábytek od popelnic odnosil zpět do svého bytu. Spolu s dalšími obyvateli domu pak stanoviště odpadu na vlastní náklady vyčistil. „Hovořil jsem telefonicky s pražským vlastníkem nemovitosti. Slíbil, že až se tito nájemníci odstěhují, přistaví kontejner a nechá věci z bytu odvézt na své náklady na skládku,“ doplnil Richard Kosík.

Několikapodlažní nájemní dům v Kamenné ulici je obýván převážně sociálně slabšími rodinami. „Nájemníci se tam střídají, a i proto vznikají okolo nádob na odpadky černé skládky, dost často se jedná právě o nábytek,“ dodal Milan Vrbata.