Práce na přeměně bývalého učiliště Aritma na kulturní centrum s názvem LaRitma v Aši trvá již více než rok. Stavba se v tuto chvíli blíží ke konci a správce budov, společnost Ašské lesy, plánuje slavnostní otevření LaRitmy s kulturním programem na pátek a sobotu 12. a 13. prosince.

„Rekonstrukce se týká pouze části objektu, kde ve dvou patrech vznikají hudební a divadelní sál se zázemím, v suterénu bude hudební klub s kuchyní a sociální zařízení," popsal opravy mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

Budovy získaly nová okna, plášť a střecha jsou zateplené, novou fasádu zdobí malby z dílny pražského uměleckého sdružení ArtDirect.

„Upravuje se také okolí, což umožní zprůchodnění dlouhá léta uzavřené dlážděné cesty podél objektu ve směru od Studentské ulice k radnici. Využije se také prostor za budovami, kde se dodělává terasa se zábradlím a osvětlením," vyjmenoval Vrbata.

V budoucnu by se do druhého křídla LaRitmy měla přestěhovat základní umělecká škola, plánují se například také úpravy svažitého širšího okolí, a to až k Saské ulici.

„Během rekonstrukce bylo zjištěno také rozsáhlé poškození střechy učiliště dřevomorkou, což si vyžádalo kompletní odstranění všech dřevěných částí střechy a jejich nahrazení novou konstrukcí bez dřevěných prvků," uvedl mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. Tato komplikace navýšila cenu rekonstrukce o 1,5 milionu korun, na celkových 15 milionů.