Novou lávku chce město začít stavět letos v listopadu. Hotovo bude v roce 2022. V současnosti vyjednává stavební firma o výlukách s Českými drahami a Správou železnice. „Máme nasmlouvané výluky na listopad a prosinec, kdy stavební práce u nádraží začnou, a budou tak omezovat provoz v kolejišti,“ sdělil chebský starosta Antonín Jalovec.

„Než všechny práce začnou, bude potřeba, aby všichni pracovníci, kteří se na stavbě budou pohybovat, absolvovali speciální školení. Zúčastním se ho i já,“ uvedl chebský místostarosta Jiří Černý. Školení potrvá osm hodin a pracovníci se na něm dozvědí všechny bezpečnostní informace, které se týkají vstupu do kolejiště.

Při přípravě stavebních prací se město Cheb setkalo s komplikacemi. Nedařilo se jim sehnat solidní firmu, která by lávku postavila. Podařilo se ji získat až v letošním roce, a proto muselo vedení města požádat o prodloužení čerpání dotace ve výši 82 milionů korun.

RODIČE V ROUŠKÁCH doprovodili prvňáčky i ve škole Dukelských hrdinů v Karlových Varech.
FOTO: Rodiče do poslední chvíle nevěděli, zda je do školy pustí

„Původně bylo čerpání dotace vyjednané do konce roku 2020. Což bylo nereálné stihnout, protože se nám nepodařilo vybrat vhodnou firmu z výběrového řízení. Proto jsme nakonec požádali Státní fond dopravní infrastruktury o prodloužení čerpání dotace až do konce roku 2021. S firmou jsme se domluvili, aby velkou část finančních prostředků čerpali v příštím roce,“ vysvětlil starosta Jalovec.

„Oproti původní lávce bude nová z důvodu zabezpečení bezbariérového přístupu do městské části Švédský vrch prodloužena přibližně o 100 metrů, a bude tak volně napojena na současnou místní síť cest. Celková délka přemostění bude 396 metrů, výška mostu nad terénem 10,4 metru,“ informoval mluvčí města Tomáš Ivanič.

K ceně za výstavbu lávky bude muset město připočítat i náklady za výluky, které vyjdou odhadem na zhruba 30 až 40 milionů korun.

„Mám rodinu na Švédském vrchu a chybějící lávka mi komplikuje jejich navštěvování. Nohy už mi tak neslouží, takže obcházet Švédský vrch po náhradní cestě mi zabere docela dost času. Navíc nemám ani auto a autobus staví daleko od místa, kam potřebuji,“ zdůraznila Marie Holečkováz Chebu.

Hradozámecká noc na zámku Kynžvart.
Návštěvníci zámku Kynžvart se stali hosty u knížete Metternicha