Konkrétně klientely ruské, díky které hotely a lázeňská sanatoria prosperovaly a s nimi i město. Jenomže lázeňská klientela z Ruska se vytrácí a nahradit ji se zatím nedaří.

O to více se bude nejen karlovarská radnice snažit, aby bylo město takříkajíc co nejvíce na očích a lákalo tak hosty. I proto bylo letošní slavnostní zahájení sezony tak pečlivě připravované.

Karlovarský primátor Petr Kulhánek uvedl, že jeho největším přáním je, aby se počet hostů přijíždějících do Karlových Varů v letošním roce minimálně stabilizoval a k dalšímu propadu v návštěvnosti už nedocházelo. „Důležité je, aby bylo spektrum hostů mířících do města co nejpestřejší," podotkl Kulhánek. Úbytek ruské klientely podle primátora sice zčásti nahradili hosté z Německa i dalších zahraničních destinací a také tuzemští hosté, ovšem odliv movité ruské klientely je stále znát.

Karlovy Vary mohou být letos mimořádně atraktivní pro návštěvníky právě díky oslavám 700. výročí narození Karla IV., protože i kulturní program je daleko výrazněji nabitý řadou akcí, takže město bude letos atraktivnější po celý rok.

Významného panovníka a zakladatele města na oslavách zahájení sezony připomínal například videomapping, výstava kostýmů z filmu Noc na Karlštejně, žákovské divadelní představení v divadle i historický průvod vedený právě Karlem IV., jehož představoval herec Jiří Kadeřábek. Ne vše se ale zadařilo. Nedošlo na odhalení pískové sochy panovníka v nadživotní velikosti, již po celý týden u Mlýnské kolonády vytvářel sochař Tomáš Bosambo. Její základ nevydržel a socha se zbortila. Bosambo ji ovšem do týdne vytvoří znovu.

Ze statistik vyplývá, že do Karlových Varů v loňském roce přijelo více než 269 000 hostů. To bylo meziročně o devět procent více. Přes 195 000 návštěvníků města byli cizinci. O 38 procent přibylo v lázních Němců, hostů z Ruska o třetinu ubylo.

Právě hosté z rusky mluvících zemí ale ve městě trávili delší dobu.

Nárůst české klientely byl poměrně výrazný, a to o 38 procent. Více loni přijelo také Slováků, Číňanů nebo Američanů.