Alexandr Dmitrijevič Pumpjanskij totiž figuruje na sankčním seznamu Evropské unie a materiálně či finančně podporuje vládu Ruské federace odpovědnou za anexi Krymu a za válku na Ukrajině. Jak uvedl iRozhlas, z vazby na tuto vládu má prospěch, čímž EU a USA zdůvodnily sankce, které na něj uvalily. Analytici podle reportérů z projektu Datlab navíc upozorňují, že Pumpjanskij vede mimo jiné i firmu, která vyrábí ocelová potrubí pro ropný a plynárenský průmysl.

"Můžeme potvrdit, že Finanční analytický úřad vydal předběžné opatření zakazující nakládat s nemovitostí firmy OGREA v Mariánských Lázních. Nemovitost je v tuto chvíli v katastru nemovitostí zaplombována, tedy fakticky zmrazena. To znamená, že hotel může dál standardně fungovat, tedy zaměstnávat hotelové pracovníky, ubytovávat klienty a podobně, ale není možné s ním nakládat ve smyslu prodeje. Současně není umožněno, aby případné zisky z jeho provozování plynuly k sankcionované osobě umístěné na seznamu EU. Opatření FAÚ bylo přijato v rámci uplatňování a vymáhání sankcí EU proti lidem napojeným na režim Vladimira Putina," uvedl Martin Weiss, vedoucí oddělení Komunikace s médii Ministerstva financí. 

Provoz čtyřhvězdičkového hotelu Westend, který je vyhlášeným luxusním lázeňských zařízením v centru Mariánských Lázní, zůstává podle ředitelky Mariny Pavlenkovové nepřerušen. Komunikovat příliš nechtěla. "Dejte nám pokoj," odmítla nejprve hovor. Posléze ale dodala: "Služby poskytovat můžeme v souladu se zákonem České republiky," uvedla. Dodala, že příkaz Finančního analytického úřadu o sankcích pro majitele hotelu platí už tři týdny, takže je se vším obeznámena.  

Podle starosty Mariánských Lázní Martina Kaliny (Piráti) nebude mít zákaz nakládání s majetkem pro ruské majitele lázeňských hotelů pro město žádné důsledky. "Na sankčním seznamu je jich podle našich informací minimum. V rukou ruských podnikatelů je v Mariánských Lázních jen několik hotelů. Většinu jich Rusové prodali podnikatelům dalších postsovětských republik," uvedl starosta.