Český publicista, moderátor, spisovatel, scénárista a politik Radek John se účastnil konference Věcí veřejných v Mariánských Lázních. Žádost Deníku o rozhovor neodmítl. Přiznal také svůj velký obdiv k tomuto městu i Františkovým Lázním.


Místopředsedkyně vlády Karolína Peake při návštěvě Karlovarského kraje přislíbila podporu tisícům občanů tohoto regionu bojujícím za dostavbu komunikace R6 až do Prahy. Schvalujete tyto aktivity? Pomůžete také?

My jsme bojovali za schválení rozpočtu s tím, že fond dopravní infrastruktury dostane o 9 miliard korun více, a kdyby to dopadlo, povedlo by se z Evropské unie čerpat 36 miliard korun. To bylo proto, aby se dalo stavět. Povedlo se nám vybojovat 4 miliardy, takže nebudeme moci vyčerpat celých 36 miliard (pokud se nám ještě nepodaří něco dalšího). Moc dobře si uvědomujeme, že kam přijedeme, všude lidi říkají silnice, silnice, silnice… Je to totiž alfa a omega pro ten který kraj. Je šílené, že tady ta dálnice nebyla dávno mezi Karlovými Vary a Prahou postavena. Kraj tím samozřejmě trpí. Na co budou peníze, to rozhodně hodláme podporovat. Ministr Dobeš je pro budování alespoň těch základních obchvatů s tím, že by se měly zbudovat čtyřproudové, aby to posléze mohlo navazovat a staly se součástí dálnice.
Situace je přesně o tom, že současná vláda pouze škrtá, místo toho, aby vybrala investice, které se pak vrátí. A přesně tyto komunikace jsou příkladem takové investice. Naše strana od začátku říká, budujme takové projekty už kvůli konkurenceschopnosti naší země, také pro zaměstnanost občanů. Nyní se škrtá a musí se platit podpory v nezaměstnanosti. Kdyby se takto investovalo, nemusejí se vyplácet podpory, je práce pro lidi a jsou peníze potřebné na čerpání dotací z evropských fondů. Jsem přesvědčený, že Karlovarský kraj si dálnici zasloužil už dávno. Pamatuji si to osobně už z dob, kdy jsem do Varů jezdil na filmový festival a kdy sem putovaly hvězdy filmového nebe. Přistály na letišti v Praze a pak cestovaly do Varů pro ně neuvěřitelnou silnicí a dotazovaly se: ‚Je toto vůbec Evropa?‘

Ve světle posledních kauz, kdy se občané dozvídají o trestných činech samotných mužů zákona, je zajímavá myšlenka vzniku nového orgánu, který má řešit trestné činy policistů, celní správy a vězeňské služby. Inspekce má začít fungovat od příštího roku. Návrh už schválili poslanci a i v Senátu by měla tato myšlenka projít bez problémů. Myslíte, že vznikne opravdu nezávislý úřad a jeho činnost bude dostatečně efektivní?

Tak v této chvíli existuje inspekce Ministerstva vnitra ČR. Je pravda, že v současné době (protože i policie spadá pod ministra vnitra) by se měla inspekce zcela osamostatnit a být naprosto nezávislá. Jak bude nový orgán účinný, závisí zcela na tom, kolik se do něj může investovat peněz. Ta myšlenka je tady dávno. Ale problém je v současné ekonomické krizi. Každý si musí uvědomit, že to bude stát opravdu přes 100 milionů korun. Když jsem ještě byl na Ministerstvu vnitra a mluvil jsem se zastupujícím ředitelem inspekce, vyšlo z hovoru, že by se zafinancovala ještě daleko větší částka. Činnost inspekce by se měla zaměřovat i na vězeňskou službu. V tomto případě můžete buď občas někam přijít a někde něco hledat, nebo musíte být (a to je daleko účinnější) převlečeni na celách za odsouzené.
Strašně bude záviset na tom, jestli ministr financí prostě najde ty peníze a pak aby vznikl opravdu fungující úřad, aby se nejednalo o formální vyšetřování. Musím ovšem uznat, že stávající inspekce se za poslední roky zlepšila. Stala se nezávislou a už se neopakují takové ty kauzy, které byly před čtyřmi pěti lety, kdy vzniklo podezření, že se snaží inspekce šikanozně zastrašit některé policisty, kteří naopak aktivně pracují. Čili ta nestrannost už tady je, teď jde vážně jen o ty peníze… Prakticky nemine týden, aby média nezprostředkovala případy, kdy muži zákona sloužili drogovým gangům nebo brali úplatky. Musí se vrátit důvěra v policii a taky musí existovat jistá metla na nezdárné policisty, kteří by třeba chtěli brát úplatky. Prostě aby se lekli. Důležité také je, že se kontrolní činnost má rozšířit i na vězeňskou službu a na celníky, kde takový dozor není. Myslím si, že je velmi důležité, aby i tyto sbory byly pod drobnohledem a aby se řešily také přestupky celníků a bachařů.

Korupce je další zlo, které trápí nejen chebský region. Slovo korupce padlo nyní i v souvislosti s vaší osobou. Prý hodláte žalovat bývalého člena poslaneckého klubu VV Stanislava Humla? Ten zveřejnil, že jste údajně v minulosti za natáčení reportáže chtěl peníze. Upřesníte čtenářům, jak mohl k takovým informacím přijít? Ve spojitosti s tímto nešvarem (úplatkářství) byla často přetřásaná ´karlovarská losovačka´. Jaký máte na tuto kauzu názor?

Tak to mě pobavilo. Prý za panem Humlem přišel člověk, který řekl, že údajně v roce 1995 jsem byl někde u něho s druhým novinářem z pořadu Na vlastní oči a že jsme řekli, že budeme o nich točit reportáž, ovšem když zaplatí 50 tisíc korun. Což je úplný nesmysl, protože jsme nikdy nejezdili ve dvou. Také jsme nikdy nestudovali podklady v terénu. Myslím si, že někdo poslal nějakého herce a pan Huml nalétl. Sice napsal, že samotnému se mu tomu nechce věřit. Žaloval bych toho, kdo to vypustil, ale pan Huml ho nechce jmenovat. Budu se však snažit toho člověka najít a zažalovat ho. Protože to je takový prapodivný způsob boje. To už si příště může taky vymyslet, že jím děti, a přespříště, že trápím malá zvířátka a podobně. Co se týče korupce, ale z té doby ne příliš minulé, tak z našich průzkumů se nejvíce peněz ‚ztratilo‘ v Praze, ale hned druhý byl Karlovarský kraj. Přesně tady je třeba vytahat všechny kostlivce ze skříně. Zjistit, kdo je odpovědný, a zkusit prostředky získávat zpátky.
A to je ten nejdůležitější úkol. Všichni víme, že je korupce, a všichni jsme naštvaní, že nikdo není zavřený. Já v této souvislosti mám optimistický příklad. Když ministr Langer pronajal lázeňské domy v Karlových Varech, Mariánských Lázních a tak dále, tak ta smlouva byla zjevně nevýhodná. Nám se ji povedlo vypovědět (nájemce udělal chybu podpronajal jeden lázeňský dům, což nesměl). Povedlo se ji přejednat tak, že český stát dostane o 330 milionů korun více než dle staré smlouvy. Optimistický vzkaz je, že když se člověk na smlouvy zaměří, tak je lze přejednávat tak, aby nebyly až tolik nevýhodné. To se týká každého občana republiky. Jde o majetek nás všech.

Karlovarská losovačka to bylo tak podvodné jednání. Jde využít toho, že když se tehdy švindlovalo, mohly by se finance zákonnou cestou vymoci zpátky. Kromě toho je nutné, aby už nikdy žádné losovačky nebyly. Budeme bojovat, aby v rámci zákona o zadávání veřejných zakázek nebyly losovačky možné.

Nejen prací je člověk živ. Jaké místo na Chebsku se vám zamlouvá? Které považujete za ideální na relaxaci?

Já se musím přiznat, že vážně miluji takzvaný lázeňský trojúhelník. A nejsem sám. Například Miroslav Horníček o něm psal knihu. A Vladimír Páral třeba žije v Mariánských Lázních a nedá na ně dopustit. Kdykoliv přijedu do Mariánských Lázní, tak jsem nadšený. A Františkovy Lázně jsou jako obrázek, to je tak překrásné místo na světě, že kdo tam nebyl, ať se tam vydá. (Měl by k tomu mít tu správnou rychlostní komunikaci úsměv).

A Karlovy Vary jsou skvělé. Lázeňský trojúhelník, to je magické místo České republiky. Ještě nikdy jsem nevyužil lázeňské procedury, ale už se tělo začíná ozývat a doufám, že jednou využiji pomoci lázní a taky trochu nechám vydělat tamním odborníkům.