„Podání žádosti o poukázku v hodnotě patnácti tisíc eur na vybavení a instalaci Wi-Fi hotspotů bylo úspěšné,“ informoval starosta Mariánských Lázní Martin Kalina. Mariánské Lázně se tak zařadily mezi necelé dvě stovky obcí a měst, které získaly tento grant.

A co to pro mariánskolázeňské občany a lázeňské hosty znamená? Lidé se tak v budoucnu připojí i na těch místech, kde jsou nyní bez internetu nebo musí používat data.

Po podpisu grantové dohody začnou Mariánské Lázně vytipovávat ideální stanoviště hotspotů napříč městem. Město počítá přibližně s dvacítkou veřejných hotspotů. „Chtěli bychom zajistit pokrytí v parcích, na kolonádě a v okolí škol,“ řekl starosta. „V případě kolonády se budeme muset nejdříve dohodnout s vlastníkem objektu.“

Někteří lidé navrhují, že by jeden z hotspotů mohl být například na koupališti Lido. „Přiznám se, že toto místo mě v první chvíli nenapadlo. Ale své opodstatnění to má,“ uvedl Martin Kalina.

Hotspoty by mohly občanům i lázeňským hostům začít sloužit už v polovině příštího roku. V současné době jsou bezdrátovým internetem pokryta městská sportoviště a jejich blízké okolí.

„Lidé to určitě ocení,“ řekl Vladimír Doležal z Mariánských Lázní. „Hlavně mladší ročníky, které jsou zvyklé nafotit a ihned sdílet na sociálních sítích. Takoví lidé budou určitě bezdrátovým internetem nadšeni. A turisté budou také rádi. Možná to bude i dobrá reklama pro Mariánské Lázně. Vždyť ve světě je běžné, že se v ulicích normálně a bezplatně připojíte na wifinu.“

Dotační peníze jsou určené na vytvoření a zajištění přístupových bodů. Údržba sítí a zajištění signálu bude poté v režii města. Podle podmínek evropského programu budou Mariánské Lázně poskytovat uživatelům internet zdarma, bez reklam a nebudou moci sloužit ke sběru osobních údajů.