Tanečním a hudebním vystoupením s názvem Barevný svět vyvrcholila včera večer ve františkolázeňském divadle Boženy Němcové návštěva francouzských žáků. Ti do lázeňského města přijeli se svými profesory hudby a choreografie z francouzské školy Ecole de Musique et de Danse de Cluses z města Cluses. Nechyběl zde ani tajemník tohoto města, Christophe Lefort. Francouzských školáků dorazilo do Františkových Lázní celkem pětadvacet.

Základní umělecká škola ve Františkových Lázních (ZUŠ) hostila francouzské žáky poprvé. Děti byly ubytované v českých rodinách, kde se jim velice líbilo. Většinou se dorozumívaly anglicky, větší část pak používala k dorozumění počítač s internetovým překladačem.

„Celou akci z francouzské strany zaštiťuje ředitelka Lada Braud, která absolvovala chebskou Základní uměleckou školu,“ řekla ředitelka Základní umělecké školy Františkovy Lázně Miroslava Pešková.

„Během pobytu školáci navštívili továrnu na výrobu hudebních nástrojů Amati Kraslice, zámek Bečov a samozřejmě si prohlédli Františkovy Lázně včetně Aquafora,“ uvedla dále Pešková. S nápadem uspořádat vystoupení francouzských žáků v České republice přišla ředitelka francouzské školy Lada Braud. „Narodila jsem se v Chebu a následně jsem tam vystudovala i gymnázium. Navštěvovala jsem i chebskou Základní uměleckou školu a posléze jsem vystudovala Západočeskou univerzitu,“ vyjmenovala Lada Braud. „V roce 1996 jsem odjela studovat do Francie a následně jsem tam začala vyučovat,“ pověděla dále Braud. Cílem připravit koncert francouzských žáků ve františkolázeňském divadle bylo ukázat školákům jinou kulturu. „Jsou tu děti mezi devíti a deseti lety a ještě několik starších žáků,“ informovala Lada Braud.

Hudebníkům se v České republice velice zalíbilo. „V Česku je to velmi hezké,“ řekl jedenáctiletý Dimitri Serafin–Beaute. „Především mě zaujaly barevné lázeňské domy. U české rodiny se mi bydlí velmi dobře a chutnají mi česká jídla,“ popsal své pocity Dimitri s tím, že se v české rodině dorozumívá anglicky anebo přes internetový překladač. Některé z dětí obdivovaly i českou hudební scénu. „Překvapila mě úroveň české hudby,“ uvedla desetiletá Léa Périllat. „Rodina, u které jsem ubytovaná, je velice milá a vstřícná a komunikujeme spolu anglicky a občas přes webový překladač,“ doplnila.

Francouzské děti se zde zdržely celkem pět dní. Část dne vždy zkoušely svá vystoupení v divadle a zbylou část objížděly nejrůznější památky v chebském regionu a okolí. „Je obdivuhodné, že v malém městě je tak velké divadlo,“ řekl s obdivem tajemník Christophe Lefort. Hudebníci odjeli zpět domů v sobotních večerních hodinách.