Slavnostní otevření klubovny a moderního driving range se konalo v neděli na novém golfovém hřišti v Lázních Kynžvartu. A to i přes to, že hrát se zde bude až po vyřešení sporů mezi investorem, společností BGCI, a památkáři. Zhruba polovina hřiště se totiž rozkládá na území zámeckého parku.

Hřiště mělo podle smlouvy s Národním památkovým úřadem (NPÚ) stát už v roce 1999. Stavět se začalo ale až na podzim roku 2007. Podle památkářů v rozporu se stavebním povolením i na nepronajatých pozemcích.

„Spor s památkáři máme. To je pravda,“ potvrdil při slavnostním nedělním otevření nové klubovny mluvčí Golf Clubu Kynžvart Marek Hlavica.

„Na základě výzvy kynžvartského starosty jsme naše problémy řešili veřejně na radnici. Jsou víceméně dvojího druhu,“ dodal. V tom prvním jde o to, že velká stavba se odchýlila od původních plánů, které byly zpracovány ještě v roce 1996. „Jedná se o třeba o to, že některé odpaliště je posunuto o dva metry a podobně. To jsou technické záležitosti, které jsou řešitelné,“ zdůraznil Hlavica. Druhým problémem je podle něj fakt, že NPŮ zpochybnil původní nájemní smlouvu, jestli byla uzavřena správně a dostatečně výhodně pro stát.

„Jestliže existují výhrady vůči smlouvě, tak je pojďme formulovat a upravme ji nějakým doplňkem, který bude přijatelný pro obě strany,“ popsal mluvčí stanovisko golfistů. Hřiště je podle něj téměř dokončené.

Další spolupráci se nebrání ani památkáři. Trvají ale na vyřešení všech sporů a úhradě pohledávek. Bez toho se další jednání pravděpodobně nehne z místa.

Na zprovoznění hřiště záleží také kynžvartské radnici.

„Ceníme si toho, že investor zvelebil část katastru města, kde dříve rostl jen bolševník,“ uvedl starosta Lázní Kynžvart Miloslav Pernica. „Otevřením hřiště také vzniknou ve městě nová pracovní místa, kterých není nazbyt a doufáme, že k nám najde cestu také nová skupina lidí,“ poznamenal starosta.

Podle jednatele investora a zároveň prezidenta Golf Clubu Kynžvart Martina Štěpánka najde na hřišti práci zhruba patnáct lidí. „A další budou zaměstnávat firmy, které pro nás budou některé služby vykonávat,“ řekl Štěpánek. Podle něj nové hřiště přiláká do Kynžvartu zhruba dvacet tisíc návštěvníků, ať už samotných hráčů či jejich rodinných příslušníků.

„V dlouhodobějších plánech počítáme s vybudováním hotelu a rehabilitačního sportovního centra,“ popsal Štěpánek další plány investorské společnosti BGCI.

Nové hřiště v Lázních Kynžvartu bude mít rozlohu zhruba 100 hektarů. Trávníky bude kropit 1450 rozprašovačů, jejichž čerpadla bude řídit počítač.

Nedělního slavnostního otevření klubovny, která bude sloužit i široké veřejnosti, se zúčastnila řada obyvatel města Lázně Kynžvartř. Pořadatelé celou akci pojali jako dětský den. Netajili se ani svým úmyslem získat do svých řad nové členy.