Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Kvůli regulačním poplatkům přichází léčebna o pacienty

Lázně Kynžvart - Někteří rodiče si na léčbu svých dětí v Lázních Kynžvartu musí půjčovat peníze

12.3.2009 1
SDÍLEJ:

TŘÍ A PŮLLETÝ Bedříšek Dvořák si v Lázních Kynžvartu léčí astma a bronchitidu. Kvůli regulačním poplatkům ale léčebně ubývá pacientů. Foto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Dětská lázeňská léčebna v Lázních Kynžvartu se potýká s finančními problémy. Na vině je úbytek klientů. Ne každý rodič si může dovolit zaplatit za dítě několik tisíc na regulačních poplatcích.

Meziročně tak léčebně poklesl počet pacientů o pětatřicet procent. Ještě v roce 2007 se v Kynžvartě léčilo 1530 pacientů. Vloni, kdy stát regulační poplatky zavedl, jich přijelo už jen 1150.

„Regulační poplatky u dětí považuji za nemorální,“ vyjádřila se ředitelka léčebny Hana Hrušková. Na pobyt dětí v léčebně se navíc nevztahuje ani změna zákona. Novela sice od dubna osvobodí od poplatků mládež do 18 let, ale jen v ordinacích dětských a ambulantních lékařů. Léčebných pobytů se netýká ani snížení ochranného limitu, kdy pacient ze svého na poplatcích hradí ročně maximálně dva a půl tisíce místo dřívějších pěti tisíc korun.

Aby léčebna ušetřila, snížila platy svým zaměstnancům. „Jsme státní příspěvková organizace a nesmíme se dostat do mínusu,“ vysvětlila ředitelka. „Aby neutrpěli klienti, šetříme na zaměstnancích. Na začátku letošního roku se nám podařilo zapůjčit několik dětských zdravotních sester do chebské nemocnice, čímž ušetříme na jejich platu. Omezujeme také provoz prádelny. Její pracovnice si po půl dnech vybírají dovolenou,“ uvedla.

Pacientů ubývá, protože regulační poplatky zatěžují rodinný rozpočet klientů léčebny. „Nám musela půjčit babička, abychom mohli do léčebny přijet,“ řekla Marie Hánová z Plzně. „Máme dvě děti, já jsem na mateřské dovolené, manžel je teď s šedesáti procenty mzdy doma, takže nám peníze opravdu chybí,“ poznamenala. „Měl dokonce dvě zaměstnání, ale kvůli propouštění o druhé přišel. Navíc splácíme auto,“ uvedla a pokračovala: „Naše dcera trpí imunodeficitem a nesmí ani do autobusu, takže ji musíme všude vozit autem. Každou chvíli jsme navíc u lékaře. Zdraví dítěte je nám ale přednější, i když nevíme, co budeme dělat dál.“

V léčebně je Marie Hánová s dcerou na pětatřicet dní a za tu dobu zaplatí 4 200 korun, což je o polovinu více, než v době, kdy regulační poplatky nebyly.
Další z maminek, Drahomíra Holubová z Lysé nad Labem, má na regulační poplatky jasný názor. „Děti jsou rukojmími. Já se poplatkům zcela nebráním, ale měli by je hradit jen dospělí. Tohle podle mě není politika pro rodinu a měli bychom se vzbouřit,“ řekla. „Problém je v tom, že tady v léčebně jsou ti, kteří na tom ještě nejsou tak špatně, ale léčbu potřebují i děti ze sociálně slabých rodin a ty tu nejsou. V důsledku to přijde stát na mnohem větší částku, protože děti, které se neléčí, se v pozdějším věku mohou stát invalidy ,“ uvedla.

„Nás to také stojí hodně, jen těch sirupů, které malá bere, používá dýchadlo a jsme každou chvíli u lékaře. Už je ve věku, kdy by mohla jít do školky, ale nejde, protože zatímco jiné dítě má obyčejnou rýmu, naše dcera má hroznou rýmu. Když kašle, vše jí jde do průdušek. Mladší syn bude možná také podobně nemocný a já už vidím, jak mě někdo zaměstná, když budu co chvíli s dítětem na paragrafu. Před mateřskou jsem vydělávala slušně a dost jsem odvedla státu na daních, tak bych chtěla něco vrátit,“ rozhořčila se.

Ředitelka léčebny už se obrátila pro pomoc i na hejtmana Josefa Novotného. Ten chce vyvolat jednání s krajskými zastupiteli a hejtmany dalších krajů. Do léčebny totiž jezdí i děti z jiných krajů. Možná by se mohl uplatnit stejný systém jako u proplácení poplatků v krajských zdravotnických zařízeních. To ovšem vyžaduje spolupráci všech hejtmanů. Statistiku, odkud se jezdí děti léčit do Kynžvartu, si už hejtman od ředitelky léčebny vyžádal.

Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
12.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Zámek Kynžvart.

Vzácné poklady na vlastní oči

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Nová klinika vrátí lidi zpět do života

Františkovy Lázně - Celoevropsky jedinečná rehabilitační klinika by mohla do dvou let vzniknout ve Františkových Lázních. Zařízením se 150 lůžky by ročně prošlo až 2000 pacientů. Díky projektu by se navíc zachránily unikátní Luisiny lázně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení