„Za úspěchem stojí celá řada lidí. Kosmetičky Barboru Petráčkovou a Sarah Kotálovou skvěle doplňovaly jejich modelky. Zloba v podání Viktorie Überlackerové a Ledová královna v Marcele Řezníčkové byly prostě skvělé. Velmi vstříc nám vychází i škola,“ říká mistrová odborného výcviku Jitka Čedíková.

Spolu s kolegyní Martinou Přindišovou dívky vedou na praxi, soutěže s nimi prožívají a na evropskou soutěž kosmetičky doprovázely. Podle nich není soutěž jen o líčení, ale také o výběru a následném sehnání šatů nebo zvolení účesu. S tím pomáhají další a i díky nim sbírají dívky úspěchy. Například kadeřnice Zdeňka Stehlíková, která prý hned věděla, jak líčení podpořit účesem. Další v týmu je Martina Kotounová. která šila kostým Zloby. „Je to maminka jedné ze spolužaček a je to velmi šikovná paní,“ říká kosmetička Sarah Kotálová, která studuje obor třetím rokem. „Svatební salon Studio Karolína z Karlových Varů zase pomohl s Ledovou královnou,“ doplňuje Jitka Čedíková.

Dnešní generace dívek je podle učitelek daleko sebevědomější než dříve. „Jsou sice před soutěžemi nervózní, ale zdravě. Nikdy jsme neslyšely věty typu: Já to nedám. Jejich úspěchy jsou odměnou i pro nás,“ říká Martina Přindišová.

Na evropském klání předvedlo své umění 14 soutěžících z celé Evropy a každý měl při soutěži k dispozici 60 minut. Studentka čtvrtého ročníku Barbora Petráčková brala se svou Ledovou královnou druhé místo. Zloba studentky Sarah Kotálové se umístila třetí. Příští rok chce dokázat ještě víc.

„Třetí místo je sice úspěch, ale příští rok chci vyhrát,“ říká studentka třetího ročníku.

Evropská klání existují zhruba šest let a soutěžící i kantorky si je chválí. Rozhodují totiž nezávislí porotci. Je to spravedlivější systém, než když mezi sebou soutěží školy v Čechách a porotci jsou z řad tamních učitelů. Obě učitelky ze živnostenské školy si na mistrovství Evropy chválily organizaci i kreativitu všech soutěžících. Kromě kosmetiček se soutěžilo i v malování na tělo nebo na obličej a nechyběla ani tvorba účesů.