Národní poklad. Přesně tak nazval Věru Čáslavskou spisovatel Pavel Kosatík, který o legendární gymnastce napsal knihu. A právě ta se teď křtila v mariánskolázeňské knihovně.

Křest a představení knihy přitáhly do knihovny obrovské množství lidí. V půjčovně nezůstalo jedno místo prázdné, volný prostor zaplnili stojící fandové světoznámé sportovkyně. A aby ne. Akce se zúčastnila sama Věra Čáslavská a spisovatel Pavel Kosatík, které doprovodili kmotři Vladimír Páral a Robert Změlík. Se všemi osobnostmi si mohli návštěvníci i popovídat. Jedna z prvních otázek směřovala na drdol české gymnastky. „Snad všude, kde jsem, dostávám tuto otázku," smála se Věra Čáslavská a prozradila, že si jej vždy vyčesala sama.

Návštěvníkům knihovny prozradila ale také příhodu, kterou zažila v Mariánských Lázních ve svých osmnácti letech krátce před olympiádou v Tokiu. „Tehdy na tom sportovci nebývali finančně tak dobře jako teď," popisovala. Lázněmi byla okouzlená, a tak navštívila různá místa – výstavy, muzeum, ale také prý cukrárny. „To víte, žádný trenér mě nehlídal," podotkla s úsměvem na rtech.

Poslední dny tak věděla, že si nechala už jen drobné na autobus. Při loučení s tehdejší místní smetánkou tak ani neměla zájem o společný snímek, který jim fotograf nabízel. „Paní lékárníková se podivovala, proč jej nechci," popisovala. A tak jí v té situaci nezbylo než si snímek koupit. Co teď, říkala si. „O půl jsem se tak vydala lovit desetníky z jedné z kašen," vyprávěla. Na příhodu ale nevzpomněla jen tak. V den křtu knihy zašla Věra Čáslavská i ke zmiňované kašně, kam vypůjčené drobné vrátila.

„V Mariánských Lázních jsem byla ale také třeba minulý rok. Do svého hotelu mě pozval Robert Změlík," podotkla.

Knihu o Věře Čáslavské Život na Olympu napsal známý český novinář a spisovatel Pavel Kosatík. „Když spolu dva lidé spolupracují tak jako my, je nutné, aby si rozuměli," vysvětloval. „Spoustu věcí jsem ale viděl jinak než Věra. I proto jsem nejvíc obdivoval, že mi – jak říkám - s olympijským nadhledem nakonec v drtivé většině přiznala právo na názor. Opravdu nevím, jestli bych to sám dokázal," a dodal, že podle jeho názoru patří Věra Čáslavská k národnímu pokladu naší země.

Ze setkání odcházeli snad všichni nadšení.

„Paní Čáslavská je ohromná. Obdivuji, že byla celou dobu usměvavá a milá," řekla Anna Hájková. I ona si při autogramiádě došla pro podpis sportovkyně a autora knihy.