„Vypadá to, že jsem bez praktika.Teď mi na pojišťovně řekli, že když budu hledat jiného doktora, budu asi muset dojíždět do Kynšperka,“ posteskla si Lída z Chebu, která k lékařově předchůdkyni chodila desítky let.

Není jediná. Smůlu mají podle cedule u vstupu do ordinace také ti, kteří stojí o výpisy ze zdravotní dokumentace či o předepsání léků. Pacientům se to nelíbí a za lékařem se vydali hromadně. K ordinaci kvůli tomu dokonce vyjeli i policisté, zasahovat ale nemuseli.

„O sporu mezi chebským lékařem a některými jeho pacienty víme a situaci monitorujeme. V této věci nebylo podáno žádné trestní oznámení. Pokud se tak stane, budeme se případem zabývat,“ sdělil policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Před pár dny o případu chebského lékaře informoval i server Romea.cz, podle kterého doktor „bojuje proti diskriminaci romských pacientů“, což je údajně důvod, proč některé lidi neošetřuje.

„Odmítáme přístup doktorů, kteří romské klienty bezdůvodně odmítají. Rozhodli jsme se na to upozornit a nebudeme ustupovat ani vyhrožování nebo nadávkám ostatních obyvatel Chebu. Romové totiž nemají skoro šanci, kam jinam za lékařskou pomocí jít. Svůj záměr jsme oznámili jak na Karlovarském kraji, tak u pojišťoven,“ vysvětlila pro server Romea.cz manželka lékaře, která v ordinaci také pracuje. Proti jejím slovům ale vystupují někteří pacienti. Podle nich to není pravda a zmínění zdravotníci prý odmítají také Romy.

Pro TV Nova pak manželka lékaře uvedla, že převzali víc než polovinu současných pacientů. Na takový postup ale prý lékař nemá právo. „Pokud lékař po někom přebírá praxi, tak ji přebírá v plném rozsahu,“ uvedl Michal Sojka, mluvčí České lékařské komory. Podle něj sice existují důvody k vyřazení pacientů z evidence, musí být však závažné a jsou jasně dané zákonem. Odmítnout může lékař jen nové pacienty, a to v případě, pokud je přesvědčen, že by péči o další nezvládal.

Situaci prostřednictvím médií sledují také představitelé města. Město však v tomto ohledu nemá žádné pravomoci. „Toto je výhradně věcí lékařské komory. Město je připraveno pomoci novým lékařům s bytovou otázkou, vzděláváním dětí i možnostmi pomoci s prostorami na vybudování ordinací, ale smlouvy lékařům dávají pojišťovny,“ uvedla mluvčí chebského městského úřadu Simona Liptáková.

Situace se podle odborníků hned tak nezlepší. „Nedostatek praktických lékařů či pediatrů není jen otázkou Chebu či Karlovarského kraje, ale třeba i Prahy. Města a kraje se to snaží řešit různými bonusy pro nové lékaře, pro které ale nejsou atraktivní třeba už z toho důvodu, že by v regionu nenašel uplatnění jejich partner. Dá se očekávat, že situace bude jen horší a nebude se týkat pouze lékařů. Třeba nedostatkoví učitelé si také rozmyslí, zda se přestěhují do obce, ve které neseženou lékaře,“ doplnil Michal Sojka.

Poslední ranou pro řadu přesluhujících lékařů je podle Sojky povinnost zavést e-recept, e-neschopenku a brzy také EET. „Jsou připraveni skončit, ale nemají ordinaci komu předat,“ dodal.

Deník se pokoušel získat vyjádření lékaře. Ordinace však byla včera zavřená i během provozní doby a telefon při všech pokusech hlásil, že je linka obsazená. Nedostali se k němu opět ani někteří pacienti.