Přestože generální ředitel Karlovarské krajské (KKN) nemocnice Zdeněk Horák nabídl lékařům téměř luxusní zvýšení platů o sedm až devět procent, ani jeden z doktorů odcházejících v rámci výzvy Děkujeme, odcházíme výpověď zatím nestáhl. Z krajské nemocnice hodlá odejít 78 lékařů, tedy asi 40 procent v karlovarské a 30 procent v chebské. Reálně tak hrozí, že některá oddělení zůstanou od 1. března mimo provoz a o pacienty se nebude mít kdo postarat.

Pokud by doktoři nabídku ředitele Horáka přijali, pak by se nástupní plat lékaře absolventa v Karlových Varech a Chebu zvýšil z 18 na 23 tisíc.

„Je to má nabídka na kolektivní vyjednávání. Dohodli jsme se, že lékaři se vyjádří do 14. února. Zatím nemám informace o tom, že někdo z lékařů výpověď stáhl, ale dejte nám ještě týden,“ uvedl ředitel Zdeněk Horák. Ke své nabídce lékařům přidal ještě další bonusy. Zkušenější doktoři by brali základ minimálně 30 tisíc a další tři tisíce by dostali, pokud by získali atestaci. Zástupci primářů, vedoucí stanic a ambulancí by tak měli mít zaručen základ 40 tisíc korun měsíčně.

„Znamenalo by to růst platů pro 135 ze 180 doktorů. Vím, že náš návrh neodpovídá jejich požadavkům, ale snažíme se s nimi dohodnout na krajské úrovni,“ řekl Horák.
Podle Václava Larvy, krajského radního pro zdravotnictví a předsedy představenstva KKN, jde o další krok ke stabilizaci nemocnic a klíčový bod kolektivního vyjednávání, připravovaný už od léta loňského roku. „Konkrétní podoby mzdová reforma nabyla loni v listopadu. Rozhodně nesouvisí s jednáním odborů a vlády o výpovědích a mzdových požadavcích lékařů ani se snahou hejtmanů přimět stát k tomu, aby přijal potřebná opatření v systému financování zdravotnictví,“ zdůraznil.

Kolektivní smlouva by měla být v Karlovarské krajské nemocnici uzavřena do konce února. „V žádném případě nehodláme na vlastní pěst přebírat úlohu vlády v řešení požadavku lékařů. Kraj je však hlavním akcionářem KKN a je povinen průběžně činit kroky k její ekonomické a personální stabilizaci,“ dodal radní. Kraj zatím čeká, jak se lékaři k nabídce postaví, ale zároveň kvůli jejich avizovaným odchodům svolává bezpečností radu kraje na středu 16. února.