Hned dva praktičtí lékaři neočekávaně skončili v první polovině letošního roku v Chebu s poskytováním svých služeb. Někteří jejich pacienti však nemají nového praktika dodnes a často ani netuší, že až půjdou navštívit lékaře, nastanou jim možná potíže.

Příkladem je Martin Petráň. „Byl jsem nemocný, potřeboval jsem neschopenku a léky, abych mohl zůstat doma a vyležet se. Ordinace mojí lékařky ale byla zavřená. Tak jsem se vydal na pobočku Všeobecné zdravotní pojišťovny, kde jsem dostal soupis dvanácti lékařů. Ti prý ještě pacienty přijímají. Bohužel, deset ordinací mě odmítlo okamžitě, jen jsem řekl, že se potřebuji zaregistrovat u nového lékaře. Většinou mi sestra zavřela dveře před nosem a víc se se mnou nikdo nebavil,“ stěžuje si Petráň. „Teprve lékař v pořadí třináctý mi vystavil neschopenku a napsal léky, ale to jenom kvůli tomu, že už mi v čekárně ruply nervy. Zaregistrovat mě ale také odmítl. Nového lékaře nemám dosud a bojím se, že až zase onemocním, čeká mě podobné martýrium znovu.“

S podobnou zkušeností se Deníku svěřila i Eva z Chebu, která ale nechtěla uvést svoje jméno.
„VZP požádala praktické lékaře této spádové oblasti o spolupráci při přeregistrování pacientů a současně byli požádáni i praktičtí lékaři pro děti a dorost, aby v akutních případech pacienty vždy ošetřili,“ řekla mluvčí VZP Tereza Květoňová. „Na základě naší žádosti vypsal odbor zdravotnictví Karlovarského kraje výběrové řízení na poskytování péče pro oblast Chebu a okolí. Předpokládáme, že se uskuteční v průběhu měsíce září. Podle našich předběžných informací z terénu projevili zájem o poskytování této péče dva praktičtí lékaři.“

„To je sice hezké, ale proč se čekalo až do září? Výběrové řízení se mohlo vypsat okamžitě a pacienti mohli plynule přejít do registru jiného lékaře. Nemuseli by hodiny lítat po Chebu nemocní a v horečce shánět někoho, kdo jim vystaví neschopenku. Vždyť jde o zdraví,“ míní Eva.
„Pro každého zdravotnického pracovníka ze zákona vyplývá povinnost poskytnout neprodleně první pomoc každému, kdo by byl bez této pomoci ohrožen na životě či zdraví a není mu možné zajistit odbornou péči obvyklým způsobem. V této neodkladné péči nemůže lékař pacienta odmítnout. Tato péče je uhrazena z veřejného zdravotního pojištění i nesmluvnímu zdravotnickému zařízení,“ doplnila mluvčí VZP Květoňová s tím, že za krizový stav může i akutní nedostatek praktiků.