Speciální předvolební debatu připravil ve čtvrtek 17. září Deník na statku Bernard v Královském Poříčí. Jejím hlavním tématem byla rostoucí nezaměstnanost, jejíž čísla zvyšuje zahájení propouštění v Sokolovské uhelné, či fatální úbytek zahraničních hostů v lázních kvůli pandemii covidu, který lázeňství a cestovní ruch v kraji doslova umrtvuje.

Všech přítomných jedenáct lídrů vybraných politických stran či uskupení se shodlo, že je potřeba do postiženého regionu přilákat strategického investora a nutná restrukturalizace nabídky pracovních míst.

„Ti, co o místa přijdou, budou odkázáni na úřady práce. Jsem toho názoru, že by zde měla vzniknout alternativní job centra, která budou víc komunikovat se zaměstnavateli a nabízet rekvalifikační kurzy,“ uvedl lídr za Volbu pro kraj Josef März.

Podle Karla Jakobce, lídra koalice ODS a KDU – ČSL, je dobré více komunikovat s Czech Investem a hlídat pracovní příležitosti. „Je potřeba shánět investory a domlouvat se s vlastníky průmyslových zón,“ reagoval Jakobec.

Petr Kulhánek (STAN + KOA + TOP 09) zase připomenul, že prioritou je dostavba D6. „Dobrá jsou logistická centra, která by obsluhovala německé firmy. Je tu spousta lidí, kteří chtějí podnikat, ale bojí se, ty je třeba motivovat,“ poznamenal Kulhánek.

Lídr z Pirátů Josef Janů je pro podporu digitalizace sítě, aby se mohl zvýšit počet lidí na home office. „Musíme také více využít surovin, které máme, ať už jde o dřevo či zemědělství,“ konstatoval lídr Pirátů.

„Důležitá je nyní rekvalifikace lidí, protože spousta zaměstnanců má přesnou specializaci. Důležitá je úzká spolupráce s úřady práce a aby se podniky zapojily do outplacementu,“ prohlásila Eva Valjentová z KSČM.

Podle Karly Maříkové z SPD je potřeba přivést do regionu nového investora, ten nejlepší by byl český. „Podstatné je, aby firmy a živnostníci měli dobré podmínky,“ uvedla.

Jak zdůraznila Markéta Sinkulová Moravcová (SNK 1 – Starostové našeho kraje), mezi těmi, co přijdou ze Sokolovské uhelné o práci, je mnoho těch, kteří mají jen základní vzdělání. „Pro takové lidi bude těžké najít zaměstnání,“ podotkla.

„Pokud chceme být úspěšní, musíme začít využívat programy z Restartu a dostat z nich maximum. Můžeme se také připravit na těžbu lithia, kdyby nakonec v regionu vyšla. Důležitá je D6, ta už měla být dávno hotová,“ konstatoval Martin Gruber (Trikolora).

Při debatě se občas i mírně zajiskřilo. „Kraj situaci kolem Sokolovské uhelné podcenil a měl se na to dávno připravit,“ poznamenal při diskusi o nezaměstnanosti Michal Červenka z ČSSD.

Tato výtka se ovšem dotkla úřadujícího hejtmana Petra Kubise (ANO). „My to řešíme už rok a půl. Jsou připravené časové osy a všichni starostové dostali analýzy. V Sokolovské uhelné je detašované pracoviště úřadu práce. Spolupracujeme s Hospodářskou komorou,“ reagoval Kubis.

Patrik Pizinger (Místní hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst) zdůraznil, že se transformační procesy musí urychlit. „Lidem je třeba aktivně pomoci, aby vůbec nemuseli na úřad práce. Co se týče transformace, sázel bych na místní podnikatele,“ uvedl.