Volně prodejný, na občanku, na recept, na občanku, a tak dále. Tak by se daly popsat změny ve vydávání léků s pseudoefedrinem. Pacienti stále nemají jasno, zda si kvůli nim musejí dojít k lékaři pro recept.
„Každé léto bývám víc nemocná než v zimě,“ popisovala Chebanka Jana Pospíšilová. „Pracuji v klimatizovaném prostředí. Často musím ale z kanceláře vycházet na jednání ven. Vždy mi na nachlazení pomohl Modafen, ale teď nevím, zda a jak ho vůbec seženu,“ uvedla.
A podobný problém mají také další lidé. Mnozí obyvatelé regionu se ptají, jaká je situace v současné době. „Léky s pseudoefedrinem vydáváme pouze na lékařský předpis,“ uvedla Eugenie Chromá, předsedkyně okresního Sdružení lékárníků v Chebu ČLK (České lékárnické komory). I přes to pokračuje dodávání osobních dat z receptů do centrálního úložiště.
Z nařízení mnozí pacienti radost nemají. „Přijde mi dost zbytečné chodit kvůli lékům na nachlazení k doktoru,“ zlobil se Martin Hájek z Chebu. „Vyhovovalo mi koupit si účinný lék s pseudoefedrinem v lékárně, abych se v čekárně u lékaře ještě něčím nenakazil.“
Odborníci ale opět důrazně upozorňují na mýtus, který ohledně medikamentů s pseudoefedrinem vznikl. Mezi lidmi je rozšířená báchorka, že pomáhají víc než takzvaně obyčejné léky. Odborníci dokonce tvrdí, že by se nic nestalo, kdyby z trhu úplně zmizely.
„To, že by se pacienti nemohli řádně léčit, je vyloženě dezinformace,“ vysvětlila Eugenie Chromá. „Jde o léky, které neléčí, ale pouze tlumí příznaky onemocnění,“ popisovala jejich účinek. „Existuje celá řada dalších přípravků, kterými lze léky s pseudoefedrinem nahradit. Jediný rozdíl mezi nimi je, že ty ostatní nemohou sloužit k výrobě drog.“
Právě proto někteří odborníci zastávají názor, že stáhnutí prášků s pseudoefedrinem z trhu by potíže s vařiči vyřešilo.