Jen málokterý Cheban nezná jméno Luděk Matějíček - jméno spjaté s letadly, letištěm a historií. A pro příznivce těchto témat připravila ve čtvrtek chebská městská knihovna přednášku s promítáním s názvem Co viděly americké kamery v Chebu roku 1945. A hlavním řečníkem nemohl být nikdo jiný než právě Luděk Matějíček.

V knihovně jste promítal film, který měl před několika měsíci slavnostní premiéru v chebském muzeu. Jaké jsou na něj ohlasy?

Ty jsou až neuvěřitelné. Je to ale celkem pochopitelné. Kvůli totální výměně obyvatelstva po válce prakticky neexistují pamětníci. Lidé znají jen útržky, a ještě zkreslené. Film má jistě úspěch i díky střihačskému umění Milana Daňka.

Zdá se mi, že historie lidi láká a na rozdíl od takové politiky málokdy omrzí…

Myslím, že speciálně v Chebu je to dané právě tou obměnou obyvatelstva. Generace, které zde vyrůstají od roku 1945, často nemají možnost přenosu informací o tom, jak to bylo, v rodině. Tady to bylo vše přetržené, a tak se začíná vlastně od nuly.

A co vás vedlo k tomu, abyste film připravil?

Prvním impulsem byla spolupráce s panem Čáslavským na pořadu Hledání ztraceného času. Právě to mě inspirovalo, abych vytvořil samostatný film o tom, jak to vypadalo v Chebu.

Je složité najít potřebné materiály?

Na shánění to bylo velmi náročné. Dělat totiž v Chebu cokoliv o historii je průšvih. Vemte si: za posledních 90 let se v Chebu vyměnilo pět různých společenských systémů a čtyři státní útvary - a ještě poválečný odsun. Takže v tomhle zmatku něco hledat není zrovna lehké. Když člověk tohle pomine, jde už o badatelskou rutinu. Domnívám se, že víc filmových záběrů z oné doby o Chebu ani neexistuje.

Napsal jste knihu Chebská křídla. Jak vás to napadlo?

Asi hlavně proto, že se chebské letiště může pyšnit prvenstvím, o kterém dohromady nikdo nevěděl. Vyprávěly se, hlavně po hospodách, naprosté nesmysly. Takže jsem chtěl, aby lidé věděli, že můžou být na město pyšní. Ale není to jen v tom, že zde bylo první letiště, ale také jsme byli jediné letiště, na kterém přistála vzducholoď Zeppelin.

Mnozí vás i díky knížce znají. Na co se vás nejčastěji ptají?

Nejčastější otázky jsou na podzemní továrnu, kde musím do omrzení vysvětlovat, že zde opravdu žádná neexistuje. (smích)

Chebské letiště a jeho historie, to je atraktivní téma. Nepřemýšlel jste o tom, jestli by si nezasloužilo muzeum?

Nosím v hlavě myšlenku na vybudování muzea na letišti. Bohužel, zatím nemáme budovu, která by něco takového umožňovala. Pokud by se to povedlo, byly by zde fotografie, dokumenty i vykopávky. Prozatím bych byl rád, kdyby se mohla výstava o letišti stát stálou expozicí v některé z místních institucí.

Povězte, kdy se projevila vaše láska k letadlům?

To vím naprosto přesně, v mých pěti letech. Byl jsem s dědou na Strakonicku v lese na houbách a místo hledání hub jsem mu utekl na letiště. Po hodinách mě děda našel, jak zbožně koukám na letadla. Od té doby je to naprosto konstantní láska, která potrvá až za hrob.

Řekněte, o co přišel ten, kdo do knihovny nemohl dorazit?

Kromě přednášky jsme promítali půlhodinový film, který ukazuje Cheb v letech 1938 až 1945. Návštěvníci mohli vidět všední život ve městě v letech 1938 až 39. Ve filmu je také ukázaný příjezd Adolfa Hitlera do Chebu a slavnostní shromáždění na chebském náměstí. Těžiště filmu je soustředěné do roku 1945, kde jsou popsané největší události - veškeré velké nálety, které byly na Cheb podniknuté, letecké souboje kolem Chebu, zničení věží kostela svatého Mikuláše. Ve filmu lze také zhlédnout unikátní snímek přímo od veteránů 97. pěší divize americké armády o dobývání Chebu a následně i chebského letiště. Shromažďování německých válečných zajatců, zajatecký tábor na letišti u hřbitova, příjezd první československé obrněné brigády přes Pomezí do Chebu, čtení rozkazu o konci války a přehlídka americké armády. Film končí odjezdem Američanů v listopadu 1945.

Přemýšlím o tom, že film nabídnu školám pro výuku dějepisu.