„Socha má svou uměleckou váhu a nechtěli jsme, aby skončila někde na smetišti dějin,“ uvedl před časem starosta Mariánských Lázní Martin Kalina. Letící dívka, Panna na špízu nebo Napíchnutá byla dosud deponována v areálu Technického a dopravního servisu a čekala na svou chvíli. V současné době se nevznáší osm metrů ve vzduchu, ale přistála na vybetonovaném plácku. Navíc chybí politické texty, které tam původně byly.

„Instalace je prvním krokem k úpravě tohoto zapomenutého prostoru u cesty do Geoparku,“ řekl ředitel Městského muzea Mariánské Lázně Jaromír Bartoš. „Postupně bychom rádi dodali místu parkový ráz a instalovali i další artefakty, například sochu Viloncellistka, která stávala v parku naproti Novým Lázním, desku z bývalého památníku J. W. Goetha a další. Postupně přibudou i doprovodné texty s osudy zrušených pomníků,“ dodal ředitel.

Letící dívka je tak ´první vlaštovkou´ signalizující oživení. Původní čtrnáct metrů vysoký monument oslavující vítězství Rudé armády nad fašismem byl odlit v Maďarsku a odhalen za účasti šesti tisíc Mariánskolázeňských v květnu 1976. Dříve stával u kruhového objezdu u Cup Vitalu, kde je nyní sousoší monarchů. Ještě před Letící dívkou na tomto místě stávala socha J. V. Stalina a před ním i socha starosty A. Herziga z roku 1913.

Záměr vrátit sochu z depozitáře do Mariánských Lázní rozdělil před časem místní obyvatele. Některým se socha líbí a nevadí jim, že se monument vrátil. Jiní jsou přesvědčení, že socha je obludnost.