Už devadesát let existuje v Chebu letiště, které je nejstarší na území naší republiky. Tento fakt si už v září připomeneme Mezinárodním leteckým dnem.

Ve třicátých letech minulého století poznamenala život na letišti Sudetská krize.
Po nástupu Adolfa Hitlera k moci v sousedním Německu v roce 1933 se cílem jeho agresívní politiky stalo i sousední Československo. Hitlerův obdivovatel Konrád Henlein založil hnutí Sudetendeutsche Heimatfront (Sudetoněmecká vlastenecká fronta), ze kterého se rychle stala nacisty řízená a podporovaná strana Sudetendeutsche Partei – SdP. Ta dokonce vyhrála demokratické československé parlamentní volby. Přestože tyto volby vyhrála, nedostala (také demokraticky) žádný podíl na moci.

Konfrontace se tak stala nevyhnutelnou. Henleinova SdP měla na Chebsku svou baštu. České obyvatelstvo v Sudetech muselo čelit nevybíravému nátlaku a napadání ze strany Henleinovců.
Zároveň se začaly množit také přelety německých letadel nad českým územím. Jednalo se o letadla s civilním označením, a někdy i bez označení. Dopravní letadla často měnila směr a výšku letu, a po nafotografování vojensky významných objektů se vracela zpět na své trasy.

Po dlouhém váhání československá vláda vytvořila v roce 1935 leteckou policii.
Četnické letecké hlídky (ČLH) byly dislokovány na místních letištích. První piloty i letouny dodala armáda.
V Chebu byl umístěn stíhací letoun Škoda D–1 s označením OK–PAB, který pilotoval nadporučík Vladimír Svozil.
Její výkony byly ale slabé. Německé letouny, které soustavně československé hranice narušovaly, byly prostě rychlejší. Podle dochovaných statistik v roce 1936 došlo ke 24 přeletům hranice.
V roce 1937 proto získala ČLH v Chebu stíhací letoun Avia B–535 IV. série s výzbrojí čtyř kulometů a rychlostí téměř 400 kilometrů za hodinu. Chebská stíhačka měla označení OK–PAF.
Krize se ale stupňovala a ČLH byla 19. května z Chebu odvolána. Při mobilizaci byli piloti i s letouny převeleni k bojovým útvarům. To se už ale blížilo září 1938 a Mnichovská dohoda.
zdroj: Luděk Matějíček – Chebská křídla