VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chebské letiště a konec 2. světové války

CHEB - Obsazení chebského letiště na konci 2. světové války

11.8.2007
SDÍLEJ:

Bombardováním zničený chebský železniční viadukt v roce 1945Foto: Repro: Sbírka K. Brukner Cheb

Nejstarší české letiště – Cheb, oslaví v letošním roce 90 let své existence. Připomeneme si ji velkolepým Mezinárodním leteckým dnem, který se bude konat 1. a 2. září.
Chebské letiště zažilo za devadesát let svého provozu, řadu zvratů. Patří k nim i období německé okupace.
Školní jednotky Luftwaffe zde postupně nahradila jednotka transportních letadel. Ta používala například letouny S.M.82 Canguru, S.M.79 Sparviero nebo populární ´Stonožka´ Tausendfuesslet Arado Ar 232. K vidění zde ale byly také různé kořistní typy letounů.
Transportní letce v červenci 1944 vystřídala letecká jednotka ROA – Ruské osvobozenecké armády generála Vlasova. Společnou ideou velitele ROA generála Vlasova a plukovníka Malceva, který stál u zrodu letecké jednotky ROA bylo vybudování samostatné ruské armády bojující za Rusko bez komunistů.

Velitelství letectva ROA sídlilo původně v Karlových Varech, později ale přesídlilo do Mariánských Lázní. Ostatně Chebsko tvořilo výcvikovou základnu Vlasovců. V Plané se cvičili protiletadloví dělostřelci a v Chodové Plané výsadkáři.
Letecký výcvik na chebském letišti ale provázela řada těžkostí. Hlavně od začátku března 1945 bylo letiště a jeho okolí pod stálým tlakem amerického letectva. Nejednalo se jen o nálety těžkých bombardovacích svazů, ale také o útoky stíhacích bombardérů.
V polovině dubna 1945 se Vlasov rozhodl vyvést jedntoky ROA z boje a vzdát se Američanům. Nakonec ale byli stejně vydáni do Sovětského svazu, kde je čekali tvrdé tresty. Většinou smrt nebo 25 let v sibiřských gulazích.
Ke konci války se na chebském letišti začali často střídat útvary. Podle výsledků amerického leteckého průzkumu se zde neustále nacházelo kolem osmi desítek letadel.

Ta pak byla cílem pro americké stíhací bombardéry. Z německých letců se tak stali pěšáci. Kolem silnice a domů v blízkosti letiště vznikla obranná linie zákopů členěná do hloubky.
Američané na Cheb zaútočili 24. dubna 1945. Po dělostřelecké přípravě začal pozemní útok. 25. dubna se podařilo dobýt jižní a jihozápadní část města. 26. dubna Němci zbytek města vyklidili a stáhli se k letišti , které pak Američané po těžkých bojích obsadili 28. dubna 1945.


zdroj: Luděk Matějíček – Chebská křídla,
11.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení