Nejstarší české letiště – Cheb, oslaví v letošním roce 90 let své existence. Připomeneme si ji velkolepým Mezinárodním leteckým dnem, který se bude konat 1. a 2. září.
Chebské letiště zažilo za devadesát let svého provozu, řadu zvratů. Patří k nim i období německé okupace.
Školní jednotky Luftwaffe zde postupně nahradila jednotka transportních letadel. Ta používala například letouny S.M.82 Canguru, S.M.79 Sparviero nebo populární ´Stonožka´ Tausendfuesslet Arado Ar 232. K vidění zde ale byly také různé kořistní typy letounů.
Transportní letce v červenci 1944 vystřídala letecká jednotka ROA – Ruské osvobozenecké armády generála Vlasova. Společnou ideou velitele ROA generála Vlasova a plukovníka Malceva, který stál u zrodu letecké jednotky ROA bylo vybudování samostatné ruské armády bojující za Rusko bez komunistů.
Velitelství letectva ROA sídlilo původně v Karlových Varech, později ale přesídlilo do Mariánských Lázní. Ostatně Chebsko tvořilo výcvikovou základnu Vlasovců. V Plané se cvičili protiletadloví dělostřelci a v Chodové Plané výsadkáři.
Letecký výcvik na chebském letišti ale provázela řada těžkostí. Hlavně od začátku března 1945 bylo letiště a jeho okolí pod stálým tlakem amerického letectva. Nejednalo se jen o nálety těžkých bombardovacích svazů, ale také o útoky stíhacích bombardérů.
V polovině dubna 1945 se Vlasov rozhodl vyvést jedntoky ROA z boje a vzdát se Američanům. Nakonec ale byli stejně vydáni do Sovětského svazu, kde je čekali tvrdé tresty. Většinou smrt nebo 25 let v sibiřských gulazích.
Ke konci války se na chebském letišti začali často střídat útvary. Podle výsledků amerického leteckého průzkumu se zde neustále nacházelo kolem osmi desítek letadel.
Ta pak byla cílem pro americké stíhací bombardéry. Z německých letců se tak stali pěšáci. Kolem silnice a domů v blízkosti letiště vznikla obranná linie zákopů členěná do hloubky.
Američané na Cheb zaútočili 24. dubna 1945. Po dělostřelecké přípravě začal pozemní útok. 25. dubna se podařilo dobýt jižní a jihozápadní část města. 26. dubna Němci zbytek města vyklidili a stáhli se k letišti , které pak Američané po těžkých bojích obsadili 28. dubna 1945.
zdroj: Luděk Matějíček – Chebská křídla,