Mezinárodní den jógy se koná u Ferdinandova pramene. Jeho už 9. ročník začne ve středu 21. června v 18 hodin. Organizátory jsou Nadace The Art of Living, spolek Švihák, Jana Rachno, její projekt Lázně v pohybu a jógové studio Jednoduše s jógou. Letošní lekce se koná pod vedením hned dvou lektorek – Jany Rachno, která povede lekci hatha vinyasa jógy, vycházející z indické tradice s moderními trendy z USA, a Gábi Voldřichové, která k tomu přidá povzbudivé dechové techniky a meditaci. Pro děti bude na místě zajištěn program od Lenky Dlouhé (Cvičíme s Léňou).

„Po józe bude zajištěno občerstvení, které si můžete vychutnat při poslechu živé hudby. Až z druhého konce republiky přijede zahrát skupina Mantrovníci,“ informovala Elena Sorokina z Lokální destinační agentury KIS Mariánské Lázně s tím, že vstupné je stokorunové a k zapůjčení budou podložky a cvičební pomůcky za 50 korun za kus, které půjdou na aktivity pro seniory pořádané nadací Seniorem s radostí.

Nedoplatky za teplo musí nájemníci městských bytů v Lubech zaplatit
Nedoplatky za teplo musí nájemníci městských bytů v Lubech zaplatit

Slavnosti letního slunovratu se odehrají také u hotelu Krakonoš, a to v sobotu 24. června od 14 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na nádhernou hudbu v podání kapely Jauvajs (irská tradiční hudba s folkovými prvky) a skupiny ALISON Kraslice (Celtic & Irish rock).

Jak uvádí dále Elena Sorokina, letní slunovrat nabízí více času a světla na naplnění zájmů a aktivit. Dlouhé večery jsou skvělou příležitostí pro setkávání s přáteli, trávení času venku a pro nové zážitky. Příroda v létě kvete, což může inspirovat naši kreativitu a podporovat pozitivní myšlení. Využijme letní slunovrat jako příležitost k získání energie a inspirace, a najděme radost a vitalitu ve slunečním světle a aktivitách, které nám přinášejí potěšení.

Letní slunovrat, tento výraz odkazuje na astronomickou událost, při které Slunce dosahuje nejvyššího bodu na obloze, což vede k nejdelšímu dni a nejkratší noci v roce. Letní slunovrat se obvykle odehrává kolem 21. června. V této době naklonění osy Země způsobuje, že Slunce je ve svém nejvyšším bodě v poledne, což přináší nejdelší trvání denního světla. Po letním slunovratu se dny postupně zkracují, protože výška Slunce na obloze klesá.

Letní slunovrat je také spojen s kulturními a duchovními tradicemi. V různých kulturách je považován za významný okamžik v roce, symbolizuje vrchol sluneční moci a hojnost světla a tepla. Okolo letního slunovratu se koná mnoho oslav a rituálů, které oslavují začátek léta a uctívají energii Slunce a jeho roli při udržování života.

Zdroj: Lokální destinační agentura KIS Mariánské Lázně s.r.o.