"O letošní vánoční oblevě se bude dlouho mluvit. Nejdříve výrazně nasněžilo a později naopak významně pršelo. Vánoční obleva je notoricky známá věc, která se nedá okecat ani obejít. Většinou jde jen o tání a postupný úbytek sněhové pokrývky. Nyní si ale daly nad Evropou dostaveníčko tlaková výše nad Francií a tlaková níže nad Baltem. Výsledkem byly sněhové srážky a následný déšť. Na horách, kde byla sněhová pokrývka až 75 centimetrů bylo na metru čtverečním až 175 litrů vody," říká Kovařík, který podobnou věc nezažil od roku 1974, kdy se počasí věnuje.

Letošní Vánoce tak byly výjimkou i pro hasiče. Každý rok na vánoční svátky varují před rizikem požárů vánočních stromků či adventních věnců a každý rok několik takových případů musí řešit. Letos bylo vše jinak.

"V průběhu svátečních vánočních dní jsme vyjížděli k celkem 204 událostem, kdy naprostá většina, tedy 169 zásahů, byla v kategorii technická pomoc. Jednalo se o odstraňování popadaných stromů, čerpání vody či stavbu protipovodňových hrází. Bilance letošních Vánoc se tak zcela vymyká předchozím letům," řekl mluvčí hasičů Martin Kasal.

S nadcházejícím víkendem by se měl na hory vrátit sníh. Sněžit tam bude i v příštím týdnu. K většímu ochlazení dojde i v noci ze Silvestra na Nový rok. Poslední den v tomto roce bude 4 až 8 stupňů Celsia. První den příštího roku budou teploty klesat na 4 stupně a místy se budou pohybovat kolem 0. Na některých tak bude hrozit tvorba ledovky.