Minerální pramen v bývalé obci Rybáře u Libé se dočkal obnovení. Na místní cyklostezce přibylo další místo, u kterého se lidé mohou zastavit. Úpravy oblasti tímto krokem ale nekončí.

„Sešli jsme se v bývalé obci Rybáře, která je součástí přírodní rezervace,“ sdělil starosta Libé Lubomír Švec na slavnostním obnovení pramene. „Jelikož je oblast z české i německé strany hojně navštěvovaná, chtěli jsme turistům prostředí zpříjemnit. Aby jen neprojížděli, ale zastavili se zde.“ Úpravy budou pokračovat. „V současné době se věnujeme studii projektu.“ A protože se bude upravovat stezka a její okolí také na německé straně, obec by ráda získala dotace na akci společně.

„První žádost bychom měli podat v září,“ řekl starosta. „Rádi bychom zrekonstruovali také historický most, který je kousek od pramene. I ten je v přírodní rezervaci Rathsam, takže zásahy musí být adekvátní.“ I proto bude cesta jen pro pěší a pro cyklisty. „Rádi bychom udělali okruh přes českou na německou stanu a zpět.“ Už teď je u naučné stezky Libsko 13 informačních cedulí. „Ještě by ale mělo přibýt značení,“ dodal Lubomír Švec.


Obec do úpravy okolí pramene v současné investovala kolem 25 tisíc korun, krajský úřad přispěl 100 tisíci korunami a německá strana vybudovala altánek nad pramenem a lavičku.

„Přišel jsem se podívat, protože sem chodíme často,“ řekl turista František Wimmer. „Z pramene jsme pili už asi před dvěma roky, když to zde ještě nebylo ani upravené. Je opravdu dobrý.“