Na odklízení sněhu z chodníků a vozovek využívají v těchto dnech města a obce pracovníky, již se sami přihlásili do takzvané veřejné služby. Například v Novém Sedle se do ní zapojilo již sedmdesát sedm nezaměstnaných. Ti pak mají nárok na vyšší příspěvek na živobytí.

„Celou skupinu máme rozdělenou do několika part, které se po týdnu střídají. Zrovna nyní se nám jejich pomoc hodí na odklízení sněhu. Posíláme je tam, kam se nedostane větší technika. Třeba do parků či na náměstí. Někdy sníh jen odhrnou, a když je potřeba, tak ho třeba i odvezou na kolečku,“ sdělil Milan Bauman z Městského úřadu v Novém Sedle. „Jsem rád, že můžeme městu pomoci, když tu máme takovou sněhovou kalamitu. Žádná sranda to ale není. Zvlášť když je sníh pořádně zmrzlý,“ prohlásil jeden z pracovníků, kterému v partě všichni říkají Rebel.

Řada měst v minulosti projevila obavy z finančních dopadů, jež jim přinesla novela zákona o pozemních komunikacích. „Obce se musí zejména v zimních měsících postarat někdy až o stovky kilometrů chodníků, což si v praxi vyžádá prostředky v řádu milionů korun. Řešením může být právě veřejná služba, obce nic nestojí a pomůže dlouhodobě nezaměstnaným,“ uvedla k tématu mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.

Dlouhodobě nezaměstnaní, kteří pobírají příspěvek na živobytí déle než půl roku, mají nárok na existenční minimum 2 020 korun. Pokud si chtějí dávku zvýšit, mohou pro obec vykonat jakoukoliv prospěšnou práci, včetně veřejné služby, v délce 20 hodin za měsíc.