Lidé se mohou těšit na rozšíření aplikace Virtuální Aš, která je k dispozici v tabletech v ašském infocentru. Tyto tablety si může veřejnost zapůjčit a unikátní program jim ukáže zaniklé historické památky na místech, kde v Aši dříve stály.

„Chtěli bychom do budoucna touto formou rozšířit současný objekt bývalého evangelického kostela o dnešní Goethovo náměstí, které bylo dříve Tržní náměstí. Tam prakticky nezůstal kámen na kameni a téměř všechny domy zde byly už v minulosti odstraněny," informoval místostarosta Aše Pavel Klepáček. „Rozšíření bychom chtěli realizovat v rámci přeshraničního projektu, kam jsme podali žádost o dotaci. Dalším místem, kterým bychom chtěli touto moderní formou aplikace informovat návštěvníky o historii našeho města, by byl takzvaný Park historie, na který se v tuto chvíli už zpracovává projektová dokumentace. Aplikace by tvořila území od Goethova náměstí kolem kamenného mostu a tenisových kurtů směrem nahoru až po Okružní ulici. I zde se z historie kromě kamenného mostu nedochovalo téměř nic."

Technologie této aplikace by se mohlo využít i na další části nejen Aše, ale i okolí, například pro zmizelé obce v těsné blízkosti státní hranice, které byly v minulosti celé srovnány se zemí. Vytvoření současné podoby této aplikace trvalo devět měsíců. V tuto chvíli aplikace lidem nabízí informace pouze v českém jazyce, město má záměr rozšíření minimálně ještě o německou variantu. Vytvoření aplikace, vyhotovení virtuální reality pro bývalý evangelický kostel a hra s procházkou po městě a vědomostními otázkami vyšly Aš celkem na přibližně 1 milion korun. Zcela unikátní systém Augage umožňuje zobrazovat zaniklé historické památky tak, jak v minulosti vypadaly, na místě, kde skutečně stály. Virtuální Aš představuje jedinečný způsob prohlížení pamětihodností města pomocí současných nejmodernějších technologií chytrých zařízení.

Radek Wunderlich