Konal se tu totiž už v pořadí druhý ročník takzvaného Sokolnického dne. Mimo informací o životě dravců měli možnost si přítomní vyzkoušet i držet opeřence na rukavici.

Lidé měli z akce velkou radost. „Velice se mi tato akce líbila,“ řekla návštěvnice Iva Cvrčková z Nymburka. „Nikdy předtím jsem se podobné akce nezúčastnila a proto mě informace, které jsem zde získala, mile překvapily,“ dodala. „Sokolnický den na Soosu se koná již podruhé a především je to proto, že do tohoto přírodního areálu dravci patří a druhým důvodem je, že i na Chebsku má sokolnictví své kouzlo,“ řekl jeden z organizátorů Jan Balga. „V tomto regionu děláme na podzim i pravidelné sokolnické lovy.“ Mimo jiné si mohli návštěvníci prohlédnout i sovu pálenou, orla mořského a skalního, puštíka a další. Hosté se dozvěděli mnoho informací například o dějinách sokolnictví. To je zvláštní způsob lovu pomocí vycvičených dravců, především sokolů nebo orlů.

„Obdivuji perfektně nastudovaný projev hlavních organizátorů,“ řekla další z návštěvnic Markéta Havlíčková ze Sokolova. „Všechno jsou to velmi zajímavé informace, o kterých jsem před tím vůbec nevěděla,“ doplnila. Že by některý z dravců napadl někoho z hostů, se stát nemohlo, opeřencům totiž publikum nevadí. „Dravci jsou na lidi zvyklí,“ upřesnil Jan Balga.

„Jsou zvyklí i sami na sebe, nezaútočili by na děti ani na psy.“ Aby mohl člověk držet dravce a aby s ním i lovil, musí projít řadou zkoušek. „Neškolený člověk může držet dravce, ale nesmí s ním lovit,“ informoval Jan Balga. „Lovit s dravcem může jen ten, kdo úspěšně absolvoval myslivecké a sokolnické zkoušky.“

Podle organizátorů je v České republice o sokolnictví zájem. „Docela o to zájem je. Každý rok adepti přibývají. Sokolnickou zkoušku dělalo letos v celé České republice dvacet kluků. Celkem je v Česku kolem pěti set sokolníků, z toho aktivních přibližně tři sta,“ dodal na závěr Balga. Přítomní si mohli vyzkoušet jaké to je, držet dravce na ruce s rukavicí, o což byl velký zájem.