VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé obdivovali dravce v rezervaci

Nový Drahov – Spatřit na vlastní oči způsob lovu dravých ptáků mohlilidé v areálu Národní přírodní rezervace Soos u Nového Drahova

6.7.2011
SDÍLEJ:

Spatřit na vlastní oči způsob lovu dravých ptáků mohli lidé v areálu Národní přírodní rezervace Soos u Nového Drahova.Foto: Deník: Václava Simeonová

Konal se tu totiž už v pořadí druhý ročník takzvaného Sokolnického dne. Mimo informací o životě dravců měli možnost si přítomní vyzkoušet i držet opeřence na rukavici.

Lidé měli z akce velkou radost. „Velice se mi tato akce líbila,“ řekla návštěvnice Iva Cvrčková z Nymburka. „Nikdy předtím jsem se podobné akce nezúčastnila a proto mě informace, které jsem zde získala, mile překvapily,“ dodala. „Sokolnický den na Soosu se koná již podruhé a především je to proto, že do tohoto přírodního areálu dravci patří a druhým důvodem je, že i na Chebsku má sokolnictví své kouzlo,“ řekl jeden z organizátorů Jan Balga. „V tomto regionu děláme na podzim i pravidelné sokolnické lovy.“ Mimo jiné si mohli návštěvníci prohlédnout i sovu pálenou, orla mořského a skalního, puštíka a další. Hosté se dozvěděli mnoho informací například o dějinách sokolnictví. To je zvláštní způsob lovu pomocí vycvičených dravců, především sokolů nebo orlů.

„Obdivuji perfektně nastudovaný projev hlavních organizátorů,“ řekla další z návštěvnic Markéta Havlíčková ze Sokolova. „Všechno jsou to velmi zajímavé informace, o kterých jsem před tím vůbec nevěděla,“ doplnila. Že by některý z dravců napadl někoho z hostů, se stát nemohlo, opeřencům totiž publikum nevadí. „Dravci jsou na lidi zvyklí,“ upřesnil Jan Balga.

„Jsou zvyklí i sami na sebe, nezaútočili by na děti ani na psy.“ Aby mohl člověk držet dravce a aby s ním i lovil, musí projít řadou zkoušek. „Neškolený člověk může držet dravce, ale nesmí s ním lovit,“ informoval Jan Balga. „Lovit s dravcem může jen ten, kdo úspěšně absolvoval myslivecké a sokolnické zkoušky.“

Podle organizátorů je v České republice o sokolnictví zájem. „Docela o to zájem je. Každý rok adepti přibývají. Sokolnickou zkoušku dělalo letos v celé České republice dvacet kluků. Celkem je v Česku kolem pěti set sokolníků, z toho aktivních přibližně tři sta,“ dodal na závěr Balga. Přítomní si mohli vyzkoušet jaké to je, držet dravce na ruce s rukavicí, o což byl velký zájem.

Autor: Jan Buriánek

6.7.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení