VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé obdivují vitráže na hasičárně

Aš – Hasičská zbrojnice na ašském Poštovním náměstí skrývá jeden unikát – vitráže z 30. let minulého století. Zobrazují cyklus obory lidské činnosti a lidé je mohou obdivovat například při přednáškách, které se v sále můžou konat.

24.7.2017
SDÍLEJ:

Hasičská zbrojnice na ašském Poštovním náměstí skrývá jeden unikát – vitráže z 30. let minulého století.Foto: Milan Vrbata

„Popisované vitráže pocházejí z roku 1931, kdy byla stavba nové zbrojnice, s obecní knihovnou v prvním patře, dokončena. V pozdějším období byla knihovna přemístěna jinam a hasičský sbor využíval, a to až do roku 2006, i toto podlaží,“ popisuje mluvčí Městského úřadu v Aši Milan Vrbata.

„První patro budovy se pak dalších úprav a nového využití dočkalo v letech 2013 a 2014, kdy bylo pod dohledem památkářů rekonstruováno pro potřeby muzea. Vitrážové síni se tak vrátil její původní význam – z ložnic pro záchranáře se opět proměnila v místo pro pořádání slavností, konferencí a přednášek, stejně jako tomu bylo za dob knihovny.“

Místnost je osazena šesti okny s vnitřními vitrážemi, zasklenými do olova z čirého a modrého různě strukturovaného a domalovaného skla s alegorickými motivy. „Představen je na nich cyklus oborů lidské činnosti – zemědělství, řemesla, malířství a plastika, obchod a doprava, průmysl a vzdělání, hudba a literatura,“ podotýká Milan Vrbata.

Autorem cyklu je prof. F. Braun, vitráže vyrobil umělecký sklář F. Tschörner z Vídně. Renovace celého prvního patra zbrojnice si vyžádala rozsáhlé úpravy, ale vitrážová okna se dochovala v téměř nepoškozeném stavu. Větší zásahy byly restaurátory provedeny jen na dvou oknech – oknu s tématem průmyslu a vzdělání a oknu s tématem zemědělství. Práce provedl umělecký sklářský ateliér Vitráže Zborníková Vintrová z Písku.

Hasičská zbrojnice na Poštovním náměstí je od 15. prosince 2009 kulturní památkou. „Na základě návrhu Národního památkového ústavu v Lokti o tom rozhodlo Ministerstvo kultury České republiky. Ministerstvo v odůvodnění popisuje hasičskou zbrojnici, projektovanou roku 1930 německým architektem Emilem Röslerem, jako velmi výstavní stavbu, kde v přízemí je depo pro požární techniku, v prvním patře prostory městské knihovny, ve druhém patře kanceláře hasičského sboru a v obytném podkroví služební byty,“ dodává mluvčí.

Podle Národního památkového ústavu se jedná o typologicky ojedinělý objekt, který má z urbanistického hlediska velký význam pro utváření města. V interiéru je dochováno technické vybavení související s jeho funkcí a také uměleckořemeslné prvky, jako jsou okenní a dveřní výplně a jejich kování, dlažba, dřevěné obložení stěn, vestavěný trezor, okenní výplně s vitrážemi, cenné detaily, například lampy a věšáky, jsou umístěny také na fasádě objektu.

Autor: Václava Simeonová

24.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení