Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé si nemohli listinu vyfotit

Cheb -Historický důkaz o první písemné zmínce o Chebu si nenechaly ujít desítky návštěvníků

23.5.2011
SDÍLEJ:

MUZEUM CHEB uspořádalo novou výstavu ve svých prostorách. Úvod výstavy si nenechaly ujít stovky návštěvníků, dokonce ani král Jiří z Poděbrad. Foto: Deník: Jan Buriánek

Nacpáno k prasknutí – tak vypadala Valdštejnská obrazárna chebského muzea v sobotu v podvečer. Konala se zde vernisáž výstavy Léta páně 1061. „V rámci bohatých oslav výročí města přichystalo Muzeum Cheb výstavu s názvem Léta Páně 1061, která je stěžejním bodem celého programu městských slavností,“ informovala Simona Hámková z chebského muzea.

„Klíčovým exponátem této výstavy je latinsky psaná listina německého krále Jindřicha IV. z roku 1061, v níž je Cheb poprvé zmíněn jako sídliště,“ řekla dále Hámková. Vernisáže se zúčastnili i herci v převlecích krále Jiřího z Poděbrad a jeho ženy a starosta města Chebu Pavel Vanoušek. Výstava kromě již zmíněné listiny obsahovala i několik dalších vzácných exponátů, které široká veřejnost mohla vidět poprvé. „Úkol přinést do Muzea Cheb takto starou listinu nebyl vůbec jednoduchý,“ řekl ředitel Muzea Cheb Roman Procházka.

„Vytvořit technické a ekonomické podmínky pro její vypůjčení nebylo vůbec snadné,“ pokračoval ředitel. „Nakonec se však všechno podařilo a myslím si, že jsme připravili nádhernou výstavu, která obyvatelům řekne mnoho nového,“ dodal ředitel. Na vernisáži výstavy měla projev i náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková.

„Cheb je nejvýznamnější z historických sídel v České republice,“ uvedla Matoušková. „Toto město se může pyšnit dlouhou historií a dvěma stovkami kulturních památek,“ poznamenala Anna Matoušková. „Proto oceňuji iniciativu představitelů Chebu, že připravili takovým krásným způsobem oslavy výročí města,“ dodala.

Iniciátorem výstavy je Zbyněk Černý, odborný náměstek Muzea Cheb. „Mám za to, že výstava historické listiny v našem muzeu je v mnohém unikátní,“ uvedl Zbyněk Černý. „Archiváři takto staré listiny na výstavy nechtějí půjčovat,“ řekl Černý.

Návštěvníci si listinu nemohli ani vyfotit, protože je velmi citlivá na světelné zdroje. Nacházel se u ní překlad z latinského textu. „Určitě je to velmi zajímavá výstava, která mi dala nové informace o našem městě,“ řekla studentka Lucie Čapíková z Chebu.

Autor: Jan Buriánek

23.5.2011
SDÍLEJ:
Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Městská policie.

Strážníci zadrželi hledaného muže

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení