Preventivní vlak Českých drah (ČD) dorazí poprvé ve své historii i do Chebu. Na projektu spolupracují také další organizace a složky – Policie ČR, BESIP – Ministerstvo dopravy, Drážní inspekce a ČD Cargo.

„Prvotním impulsem projektu bylo množství nehod na přejezdech, úrazy elektrickým proudem z troleje o napětí až 25 000 voltů nebo zachycení člověka vlakem na širé trati i přímo v železniční stanici,“ vysvětlila důvody mluvčí ČD Radka Pistoriusová. „Při těchto neštěstích stále umírají zbytečně lidé a statistiky hovoří jednoznačně: velmi rizikovou skupinou jsou mladí ve věku od 13 do 19 let,“ uvedla.

Organizátoři zvou studenty i veřejnost na promítání krátkých filmů s bezpečnostní tématikou, na diskusi s odborníky a nácvik první pomoci. Partnerem podzimní cesty vlaku je Karlovarský kraj. „Ve vlaku návštěvníci uvidí, jak dopadne člověk po střetu s vlakem, srovnání brzdné dráhy vlaku a auta, následky střetu auta s vlakem na přejezdu i následky zásahu proudem z troleje, kde je 25 tisíc voltů. Preventivní vlak tvoří speciální kinovůz, konferenční vagón a vůz pro nácvik první pomoci,“ vyjmenovala Pistoriusová. Preventivní vlak přijede na chebské nádraží 15. a 16. října celý cen.

„Lidé si neuvědomují, jak riskují, když si třeba zkracují cestu přes koleje,“ poznamenal Cheban Jan Kováč. „Ale jsme všichni pohodlní, tak proč něco obcházet. Jinou kapitolou jsou frajeřinky mladých lidí,“ dodal.