Unikátní výstavou žili o víkendu obyvatelé Lubů. V prostorách městského úřadu se jim totiž otevřela expozice historických hudebních nástrojů.

Původně se nacházela v areálu lubské výrobny hudebních nástrojů Strunal Schönbach. Karlovarský kraj však tuto sbírku odkoupil a nechal přemístit právě na úřad. Mezi kousky se nacházejí housle, kytary anebo i mandolíny z 19. a 20. století.

„Z výstavy houslí a kytar jsem byla naprosto nadšená. Ani jsem netušila, že je v Lubech možné takovou nádheru vidět, určitě se sem zase vrátím,“ uvedla Jiřina Homolová z Chebu, která se přijela na výstavu podívat.

Sbírka strunných nástrojů je pozůstatkem původní německé vzorkovny utvářené houslařskými firmami působícími v Lubech a okolí.

„Její hodnota byla vyčíslena na 4, 7 milionu korun a já se velmi těším, až expozici uvidí návštěvníci z města a z celého regionu,“ konstatovala náměstkyně hejtmanky Daniela Seifertová.

Zahájení vernisáže se ujal kytarista Lukáš Sommer, jehož kariéra strmě stoupá a který s kytarami české firmy Strunal Schönbach sklízí úspěchy po České republice i ve světě. Během celého dne mohli lidé v Lubech navštívit i výrobní závod Strunal Schönbach.

Zájemci o komentovanou prohlídku závodu tak na vlastní oči viděli, jak vypadá tradiční ruční řemeslná výroba strunných nástrojů. „Prohlídka areálu výrobny se mi moc líbila. Ale velmi mě zarazilo, že nám průvodce řekl, že se tu už nevyrábí tolik nástrojů jako dříve, prý za to může levnější čínská konkurence,“ řekla návštěvnice Ilona Lazúrová.